Górnik - Piast. Derby Śląska.

fot. mst.pras./piast-Gliwice.eu

W niedzielne popołudnie Gornik Zabrze podejmie na swoim boisku Mistrza Polski Piasta Gliwice. Oto przedmeczowe wypowiedzi zawodników, trenerów i kibiców.

Niedzielny mecz będzie 15. starciem pomiędzy Piastem a Górnikiem na boiskach najwyższej klasy rozgrywkowej. Bilans bezpośrednich meczów minimalnie przemawia na niekorzyść gliwiczan. Niebiesko-Czerwoni zapisali na swoim koncie sześć zwycięstw, jeden remis oraz siedem porażek. Bilans bramkowy w tych spotkaniach wynosi 17-20 na korzyść Górnika.

Ostatnie spotkanie pomiędzy Piastem a Górnikiem zostało rozegrane 8 marca tego roku. Podopieczni Waldemara Fornalika wygrali wówczas na wyjeździe 2-0. Bramki w tym starciu strzelili Mikkel Kirkeskov oraz Aleksandar Sedlar.

Niedzielne derby będą dziewiątym pojedynkiem na ławce trenerskiej pomiędzy Waldemarem Fornalikiem a Marcinem Broszem. Do tej pory opiekun Piasta wygrał sześć starć, z kolei szkoleniowiec zabrzan był lepszy w dwóch meczach. Niespełna sześć kilometrów w linii prostej dzieli Stadion Miejski w Gliwicach i Arenę Zabrze. To najkrótsza odległość pomiędzy stadionami w całej PKO Ekstraklasie.

- To są bardzo ważne mecze dla kibiców, ale też można w nich zdobyć tylko i aż trzy punkty. Najistotniejsze dla nas jest to, aby skupić się na skutecznej i dobrej grze - powiedział trener Waldemar Fornalik przed niedzielnym meczem z Górnikiem Zabrze.

Derby mają swoje prawa i są to specyficzne spotkania. Na pewno po tych zwycięstwach drużyna jest skonsolidowana oraz pełna wiary we własne umiejętności. Zobaczyliśmy, że skład na puchar został zmieniony, a pomimo tego, pokazaliśmy dobrą i skuteczną grę. Te zwycięstwa oczywiście są ważne, ale każdy mecz jest inny, a w szczególności derby. Jedziemy na teren drużyny, która ma mniej punktów niż wskazuje na to ich gra. Górnik w wielu spotkaniach pokazywał się z dobrej strony, ale tych punktów mu nie przybywało. Aktualnie my jesteśmy wiceliderem, a rywal znajduje się niżej, ale uważam, że w tym konkretnym przypadku jest to bez znaczenia. - dodał Waldemar Fornalik

- Jako drużyna znajdujemy się w bardzo dobrym dla nas miejscu. Wiemy o tym i dlatego jesteśmy pewni siebie i tego, że uda nam się znowu wygrać - powiedział kapitan Piasta Gliwice, Gerard Badia przed derbowym starciem z Górnikiem Zabrze.

Dzięki temu, że mamy całkiem sporo uzbieranych punktów na naszym koncie, to jedziemy do Zabrza na luzie w tym sensie, że nie będziemy odczuwać desperackiej presji, która plącze nogi. - mówi Badia.

Derby  rządzą się swoimi prawami i poza umiejętnościami o zwycięstwie może zadecydować zaangażowanie i gorąca krew, ale nam akurat tego nie zabraknie. A gdyby ktoś zapytał mnie, czym ten mecz różni się od pozostałych, to odpowiedziałbym, że do walki derbowej przystępuje się głównie dla kibiców. To przede wszystkim dla nich chcesz wygrać, dla nich walczysz o każdy centymetr boiska. Widziałem na Twitterze zdjęcie przedstawiające w Centrum Onkologii w Gliwicach zespół lekarzy trzymających w rękach szaliki Piasta oraz Górnika i ucieszyło mnie, że niedzielnym meczem żyją inni, że derby są tematem kolegów w pracy i że nie mogą się już doczekać wyniku, by w poniedziałek komentować między sobą, jak było. Właśnie to przeżywanie kibiców powoduje, że dla nas piłkarzy ten mecz jest ulubionym. - powiedział kapitan Piasta.

Szymon Matuszek, kapitan Girnika  przyznaje, że wszyscy w szatni zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla całego klubu jest mecz z Piastem Gliwice.

Kibice obu dużyn mają nadzieję na dobre widowisko. Spodziewają się piłkarskiej walki na boisku i wielu bramek dla swojej drużyny.


Początek spotkania na stadionie im. E.Pohla w Zabrzu o g. 15.00.

/mm/mat.pras./