Wigilia. Święta. Szopka.

Gotowanie 200 litrów barszczu, krojenie 150 kg pietruszki, 250 kg marchwi, mieszanie 200 tac kapusty z grochem. Tak na Metropolitalną Wigilię dla samotnych przygotowuje się 70 wolontariuszy, którzy od 21 grudnia gotują, doprawiają i smakują potrawy wigilijne w kuchni zorganizowanej na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego. We wtorek o godzinie 16:00 zasiądzie tam do stołu ponad 3000 ludzi. Wigilię wspólnie z fundacją "Wolne Miejsce" organizuje 18 prezydentów miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Uczestników wigilii na miejsce zawiezie osiem bezpłatnych linii autobusowych, które również odwiozą mieszkańców po kolacji do domu. Z wolontariuszami rozmawiała Paulina Pikiewicz. Wisła bez śniegu, ale prawie wszystkie miejsca na święta już zajęte. Wyżej w Beskidach już robi się biało, ale co robić przez kilka dni w dolinach? Władze kurortu w dodatnich temperaturach widzą także plusy chociaż na szusy na stokach trzeba będzie poczekać. W Wiśle był nasz reporter Andrzej Ochodek. Śląskie może się pochwalić największą bożonarodzeniową szopką w Europie. Stajenka znajduje się w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach. Szopka liczy 18 metrów wysokości i 32 metry szerokości. Do jej budowy wykorzystano ponad 100 figur o wysokości do 150 cm. Szopkę można zwiedzać do 2 lutego. Z proboszczem bazyliki ojcem Alanem Ruskiem oraz z pierwszymi odwiedzającymi stajenkę rozmawiała reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl