Górnicy blokują tory euroterminalu w Sławkowie

Kilkuset górników od rana blokuje tory na euroterminalu w Sławkowie koło Będzina w województwie śląskim. To terminal przeładunkowy łączący wschodnią i zachodnią część Europy. Górnicy tłumaczą, że tamtędy przyjeżdża koleją rosyjski węgiel.

Od rana trwa blokada szerokich torów w Sławkowie. Zdaniem związkowców, to właśnie tędy trafia do Polski zagraniczny węgiel. 

Jak twierdzi Agnieszka Hałasa, rzecznik prasowy PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa, sytuacja wygląda wręcz odwrotnie - związkowcy utrudniają eksport. 


Jak podkreśla  Rafał Jedwabny z "Sierpnia 80", to kolejny tego typu protest przeciwko importowi węgla z Rosji.


Przewodniczący Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80" Bogusław Ziętek powiedział, że rosyjski węgiel zabiera polskim górnikom miejsca pracy i odbiera prawo do podwyżek. "Zwały węgla przy naszych kopalniach są pełne" - podkreślał.

Bogusław Ziętek dodał, że górnicy wielokrotnie zwracali się do rządu o zatrzymanie importu rosyjskiego węgla i wielokrotnie otrzymywali takie obietnice.

Szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział w TVN 24, że w najbliższy czwartek odbędzie się kolejna tura negocjacji w Katowicach, w Urzędzie Wojewódzkim, pomiędzy zarządem Polskiej Grupy Górniczej  a związkowcami Zaznaczył, że w spotkaniu będzie uczestniczył również wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Przypomniał, że górnicy otrzymali 14. świadczenie.

W blokowaniu torów biorą udział górnicy zrzeszeni w 13. centralach związkowych działających w górnictwie węgla kamiennego. Są tam przedstawiciele NSZZ "Solidarność", Związku Zawodowego Górników, "Kadry" i "Sierpnia 80". Górnicy zapowiadają, że będą protestować do skutku, czyli do ostatecznego rozwiązania - jak to ujęli - "problemów pełnych zwałów zakontraktowanego, lecz nieodbieranego węgla przez energetykę, oraz dzikiego importu rosyjskiego węgla". 

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" zapowiada też dalsze protesty przeciwko importowi węgla zza granicy, w tym głównie z Rosji. Mają polegać na "blokowaniu kolejowych przejść granicznych i przyspawaniu tam pociągów do torów". 

W Polskiej Grupie Górniczej trwa spór zbiorowy. Na 25 lutego zapowiedziano referendum strajkowe, a na 28 lutego demonstrację górników w Warszawie. Związkowcy domagają się także podniesienia płac o 12 procent.