Respirator. Maseczki.

VentiHelp to projekt dwóch konstruktorów z Siemianowic Śląskich, którzy stworzyli urządzenie niezwykle potrzebne w czasach pandemii koronawirusa. Wspólnie usiedli nad kartką papieru i krok po kroku wymyślili respirator. Od rysunków do gotowego urządzenia minął miesiąc. Efekt jeszcze nie w pełni końcowy postanowiła obejrzeć w biurze ich spółki nasza reporterka. Trzymajmy kciuki za siemianowickich wynalazców, żeby wszystko szybko poszło, bo ich urządzenie zwłaszcza teraz niejednemu pacjentowi może uratować życie. A to nagranie przygotowała Joanna Opas.


 

W ostatnim czasie, w warunkach epidemii każdy polak miał okazję nabyć nowe zdolności. Na przykład nauczyliśmy się - jako naród - robić płyn do dezynfekcji. Niektórzy złośliwi internauci żartują, że jedną ze zdolności które dopiero teraz nabyliśmy jest mycie rąk. A poważnie mówiąc, umiejętnością która nie przychodzi nam tak łatwo okazuje się noszenie maseczek - wystarczy przejść się kawałek przez miasto, aby się zorientować jakiego kalibru jest to problem. Innym problemem jest zachowywanie zdrowego dystansu. A w dalszym ciągu jest konieczne, bo rozluźnienie obowiązujących rygorów bynajmniej nie oznacza, że koronawirus przestał nam zagrażać. Nagranie przygotował Samuel Baron.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl