Dzień Kangurowania. Jerzyki. #hot16challenge2

Po raz pierwszy zostało wprowadzone w Bogocie w 1978 roku przez dr Edgara Reya Sanabaria jako metoda zastępująca u wcześniaków ... inkubator.

Po latach dowiedziono, że nie tylko zapewnia ciepło maluchowi, ale i zmniejsza zachorowalność, a nawet umieralność u bardzo niedojrzałych wcześniaków. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Kangurowania –  w tym  roku inny od poprzednich, bo w wielu szpitalach ze względu  na epidemię COVID-19  - rodzice nie mogą odwiedzać maluchów. Również nasza reporterka nie mogła zajrzeć na oddział przyjmujący noworodki w bardzo ciężkim stanie, ale gdzie przeniesiemy się za pomocą magii radia.


Przytulanie będzie trzeba nadrobić po powrocie noworodka do domu, ale czy może być bardziej przyjemny obowiązek? Jak przyznają pielęgniarki i położne rodzice podczas kangurowania opowiadają dzieciom nie tylko bajki, ale i zdają relację z całego dnia, śpiewają, ale najczęściej... wpatrują się w maluchy z uśmiechem i łzami wzruszenia w oczach.

Nie trzeba opryskami, przy użyciu środków chemicznych, pozbywać się komarów. Można w tym celu stosować metody naturalne, co z powodzeniem  - od lat - robią mieszkańcy częstochowskiej dzielnicy Stradom. Jak? Zaprosili do siebie jerzyki, a te - dziennie - zjeść mogą nawet 20 tysięcy komarów. Akcja montażu budek dla ptaków rozszerza się na całą Częstochowę, a z metod biologicznych chętnie korzystają również urzędnicy. O tym Martyna Słabikowska. 


Muzycy, aktorzy, kabareciarze, politycy - w Polsce rapują wszyscy. To za sprawą akcji #hot16challenge2. W całej akcji chodzi nie tylko o rapowanie, ale przede wszystkim o pomaganie służbie zdrowia. Każdy nominowany układa 16 wersów piosenki i wpłaca datki dla szpitali. Więcej w nagraniu Łukasza Szweja.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl