Assist Med Sport Silesia. Kucharze dla medyków. Wspomnienia o Janie Pawle II.

Politechnika Śląska cały czas się rozwija, naukowcy co rusz wymyślają nowe urządzenia, które wspomagać mają medyków w walce z koronawirusem.

By jednak naukowcy mieli gdzie tworzyć swoje wynalazki, potrzebują odpowiedniej bazy, laboratoriów i miejsca. Dziś w Zabrzu podpisano akt erekcyjny i wbito łopatę pod budowę Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu Assist Med Sport Silesia, gdzie właśnie będzie można tworzyć takie nowatorskie wynalazki dla medycyny i sportu.


Do lekarzy i pielęgniarek z raciborskiego szpitala zakaźnego trafiło dzisiaj ponad 600 pełnowartościowych posiłków, przygotowanych przez zespół mistrzów kuchni z całej Polski.

Kulinarna akcja Gotują Najlepsi dla Najlepszych została zorganizowana w Szkole Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Raciborzu, a w zakamarki tamtejszej kuchni zakradł się z mikrofonem nasz reporter, Wojciech Kocjan.


Ostatnie dni obfitują we wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Przypominamy jego 104 zagraniczne pielgrzymki, 130 odwiedzonych krajów i ponad 2400 wygłoszonych przemówień. Był papież także gospodarzem: w 1166 audiencjach generalnych udział wzięło 18 mln pielgrzymów. 

Zdecydowanie mniejsza liczba osób miała szczęście przestąpić progi Pałacu Apostolskiego i wziąć udział w audiencji prywatnej.

Jednak nie liczby były i są tu ważne ale emocje. Uczucia i wrażenia, które nawet po wielu latach nie słabną. Wzruszenie, które przy każdym wspomnieniu chwyta za gardło. Członkinie Stowarzyszenia Krystyn pojechały do Watykanu w listopadzie 2004 roku. Przeczuwały, że to będzie ich pierwsza i jednocześnie ostatnia wizyta. U każdej z nich do dzisiaj pamiątkowe zdjęcie wisi na honorowym miejscu. Te magiczne chwile wspominają: Krystyna Papiernik, Krystyna Garbas i Krystyna Niesporek.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl