Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wirtualna symulacja medyczna
12.07.2022
11:13:00

fot. materiały prasowe/WSB

Studenci Akademii WSB uczą się medycyny ratunkowej w wirtualnej rzeczywistości. 

Do dyspozycji w ramach zajęć na kierunku ratownictwo medyczne mają wirtualną symulację medyczną. Oprogramowanie, dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości, umożliwia naukę reagowania i działania w zróżnicowanych sytuacjach, z jakimi na co dzień muszą mierzyć się m.in. ratownicy medyczni. Student podczas wirtualnej symulacji zakłada specjalne gogle, a przy pomocy kontrolerów Touch, które są jednocześnie jego wirtualnymi dłońmi, wykonuje czynności przy wirtualnych pacjentach. 

— System ten pozwala naszym studentom przećwiczyć wszystkie procedury medyczne przy wykorzystaniu wirtualnego pacjenta jak np. z zakresu medycyny ratunkowej, pediatrii, anestezjologii czy innych dziedzin medycyny. Do dyspozycji jest bardzo duża baza scenariuszy możliwych do realizacji, umożliwiających praktyczne sprawdzenie nabytych umiejętności teoretycznych. — mówi dr Bernadeta Kuraszewska, prodziekan Wydziału Nauk Stosowanych Akademii WSB. 

Wirtualna symulacja medyczna, jako połączenie dydaktyki, grafiki 3D oraz najnowocześniejszych metod animacji, stworzyła nieograniczone możliwości realizacji scenariuszy w różnych środowiskach z zastosowaniem wirtualnych pacjentów. 

— Dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości jesteśmy w stanie bardzo realistycznie przedstawić np. miejsce wypadku czy katastrofy i dzięki temu studenci mogą trenować przebieg procedur ratowniczych, które należy wykonać przy tego typu zdarzeniach. Zajęcia z wykorzystaniem gogli VR dają możliwość wejścia do świata wirtualnego, gdzie odrywają się od bodźców zewnętrznych i mogą skoncentrować się na zadaniu, jakim jest analiza sytuacji, szybkie badanie i udzielenie pomocy poszkodowanym w konkretnym zdarzeniu. — mówi Krzysztof Patelak, trener wirtualnej symulacji medycznej.

Akademia WSB szeroko promuje wykorzystanie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w edukacji. Oprócz wirtualnej symulacji medycznej studenci mogą korzystać także z symulatora starości – oprogramowania umożliwiającego użytkownikowi wcielenie się w rolę osoby starszej, cierpiącej na zaburzenia wzroku i słuchu.

/rs/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA