Wielki Dzień Pszczół

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Wielki Dzień Pszczół, obchodzony od 2013 roku, jest świętem, którego celem jest ochrona tych owadów przed wyginięciem. 

Już Albert Einstein powiedział, że kiedy znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną jeszcze tylko cztery lata życia.

Uniwersytet Śląski w Katowicach włącza się w obchody Wielkiego Dnia Pszczół. To okazja do przypomnienia, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie i na jakie zagrożenia są narażone. Od czterech lat na dachu Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego mieszkają pszczoły. Jak tłumaczy profesor Mirosław Nakonieczny, który opiekuje się uniwersyteckimi pszczołami, nie trzeba się obawiać tych owadów.


Naukowcy badają, jak żyją pszczoły w dużych miastach. Owady te, szczególnie w miastach, są bardzo pożyteczne. Okazuje się, że miód przez nie wyprodukowany jest zdrowy, głównie akacjowy z dodatkiem... kocimiętki. 

Polskie Radio Katowice również świętuje Wielki Dzień Pszczół wraz z 150-tysięcami niezwykłych pracowników. Na tarasie rozgłośni stoją trzy ule. W radiowej pasiece powstaje około 60 kg miodu z jednego miodobrania. 

Dla sąsiadujących z nimi pracowników rozgłośni towarzystwo pszczół potrafi być inspirujące, mówi Aneta Ochman z działu promocji Radia Katowice


Radio Katowice dołączyło do grona proekologicznych instytucji. Ule stoją też na dachach NOSPR-u i Filharmonii Śląskiej. 

Jak odróżnić pożyteczne pszczoły od innych owadów, sprawdzał reporter Radia Katowice


Pszczoły i ich pracę w radiowej pasiece można obserwować przez całą dobę. Kamery umieściliśmy zarówno w środku ula, jak i na zewnątrz, żeby jeszcze lepiej poznać życie i zwyczaje naszych małych przyjaciół.


Autorzy: Samuel Baron, Joanna Opas, Ryszard Stotko /rs/


Wiadomości regionalne