Ligoniowe Radio

thumbnail

Na poważnie i na wesoło, ze szczyptą ironii i odrobiną zadumy, z piosenkami, których dobrze się słucha przy sobocie po robocie, spotykamy się co tydzień ze słuchaczami w Ligoniowym Radiu.

Rozpoczęliśmy w Barbórkę 4 grudnia 2006 roku, podkreślając, że ten dzień, w 1927 r., to początek historii Radia Katowice. Często do niej w programach wracamy, ponieważ jest to również część historii Górnego Śląska. Pamiętając o radiowym dziele Karlika z Kocyndra, czyli o niezapomnianych śląskich audycjach, przypominamy jego motto – „trzeba nieść ludziom radość”. Te słowa są bardzo dobrze znane młodzieży w ligoniowych szkołach. A szkół, noszących imię Stanisława Ligonia w województwie śląskim, jest już 10 i wszystko zaczęło się od Ligoniowego Radia, z czego jesteśmy dumni.

Tematy w naszych programach, mają wspólny mianownik – Śląsk. W rozmowach i godkach, w spotkaniach na żywo i krótkich reportażach, w Ligoniowym Radiu relacjonujemy wydarzenia, w których Śląsk jawi się jako dom ludzi wielu tradycji i kultur z tą śląską, dla nas najważniejszą, bo najbliższą sercu, czyli naszą.


Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Data: 13-09-2014

thumbnail
fot. z archiwum Henryka Grzonki

Ligoniowe radio gości w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim w powiecie tarnogórskim. Siedzibą Centrum jest dawna rezydencja rodziny Henckel von Donnersmarck, jedna z kilku na Górnym Śląsku, z których większość wymaga jednak rewitalizacji. W Nakle zostały odrestaurowane wnętrza pałacu, które stały się salami wystawienniczymi. Dlatego od dwóch lat, odkąd Centrum Kultury Śląskiej, instytucja kultury powiatu tarnogórskiego, rozpoczęło swoją działalność, uwagę odbiorców zwracają interesujące wystawy prac górnośląskich artystów. Twórcy kultury śląskiej znajdują tam godne miejsce, ale nie tylko oni, uznaniem cieszą się wieczory autorskie, spotkania muzyczne, wykłady poświęcone burzliwej historii Górnego Śląska. Odbywa się tam również szlachecki weekend z udziałem znakomitego gościa, hrabiego Mikołaja von Ballestrema.fot. z archiwum Henryka Grzonki

Prowadzą
Ligoniowe Radio