Dreszczowiec w Sosnowcu. Zagłębie lepsze od poznanianek
15.10.2023
10:50:00

Piotr Muszalski

Niesamowite liczby Batabe Zempare i dobra gra całego zespołu w 4. kwarcie dały koszykarkom Zagłębia drugie zwycięstwo w tym sezonie.

W ubiegłym sezonie oba zespoły rywalizowały ze sobą aż pięciokrotnie a to za sprawą potyczek w fazie play-off, które stały na bardzo wyrównanym poziomie i pomimo tego, że Zagłębie wtedy wygrało w trzech meczach to były to spotkania trzymające w napięciu do końcowej syreny.

W niedzielne popołudnie poznanianki od początku lepiej radziły sobie z piłką a na domiar złego sosnowiczanki popełniły kilka strat w pierwszych minutach i już po 3 minutach AZS prowadził 9:3. Jednak dobra postawa Batabe Zempare i przede wszystkim Klaudii Wnorowskiej pozwoliły zmniejszyć straty i na 4 minuty przed końcem kwarty mieliśmy remis 15:15. W 8. minucie, za sprawą celnej trójki Zoe Wadoux, Zagłębie objęło prowadzenie 20:19. Ostatecznie to jednak poznanianki schodziły na pierwszą przerwę prowadząc 23:21.

W drugą odsłonę przyjezdne weszły serialem punktowym 7:0, który przerwała punktami spod kosza Quinn Urbaniak-Dornstauder. Jednak po chwili Zagłębie przegrywało już różnicą 10 punktów. W grze gospodynie trzymały punkty Zempare, ważną trójkę trafiła też Wadoux co zmniejszyło straty do 5 punktów. Następnie dwie szybkie akcję Wnorowskiej i Martyny Jasiulewicz zmusiły trenera z Poznania do wzięcia czasu, bowiem Zagłębie przegrywało już tylko 34:35. Czas przyniósł efekty bo AZS znów uciekł, tym razem na 6 punktów ale walka miejscowych koszykarek i coraz lepsza skuteczność pozwoliły na przerwę schodzić przy wyniku 45:50.

Niestety, trzecią kwartę zespół z Poznania rozpoczął od celnej trójki. Po chwili było już 57:47 dla AZS. Straty, słaba skuteczność i brak pomysłu na defensywę rywalek przysporzyły miejscowym wiele kłopotów. Zagłębie przegrywało już nawet różnicą 13 punktów co skutkowało wzięciem czasu przez Jordiego Aragonesa. Straty zmniejszyła po chwili Zempare ale rywalki z Poznania nie odpuszczały, przez moment prowadziły nawet 12 punktami a w decydującą kwartę zespół z Sosnowca wchodził przegrywając 66:76.

W ostatniej kwarcie, to jednak gospodynie zagrały dużo lepiej, a przede wszystkim skuteczniej. Zoe Wadoux w 37. minucie meczu dała remis po 86, a wynik spotkania ustaliła najskuteczniejsza w całym spotkaniu Batabe Zempare – 35 punktów i 12 zbiórek.

MB Zagłębie Sosnowiec – Enea AZS Politechnika Poznań 92:88 (21:23, 24:27, 21:26, 26:12)

MB Zagłębie: Jasiulewicz 10, Zayn Urbaniak-Dornastauder, Zempare 35, Wadoux 14, Wnorowska 14 oraz Quinn Urbaniak-Dornastauder 7, Marciniak 1, Jones 10, Jarząb 1, Czyżewska,

Enea: Skobel 20, Vaughn 12, Pokk 9, Wells 18, Żukowska – Puc 11, Popović 6, Piasecka 8, Rogozińska 4, Piechowiak