Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Tradycyjne kwesty na cmentarzach
01.11.2023
08:57:00

Na wielu cmentarzach w regionie odbywają się tradycyjne kwesty.

1 listopada na 13 cmentarzach w powiecie pszczyńskim oraz jednym w powiecie bielskim kwestować będą wolontariusze Hospicjum św. Ojca Pio w Pszczynie. Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na bieżącą działalność hospicjum. Obecnie pod opieką hospicjum znajduje się ponad 140 chorych. Organizacja zapewnia im kompleksową pomoc, odpowiadając na potrzeby i problemy zarówno chorych, jak i ich rodzin. Do chorych na wizyty domowe regularnie dojeżdżają specjaliści: lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie i opiekunki, a także wolontariusze. Od stycznia tego roku chorzy mogą również korzystać z Domu Dziennej Opieki dla Osób Starszych w Pszczynie. Każda kwota przekazana podczas kwest zwiększa możliwości pomocowe hospicjum, które jest organizacją społeczną. 

Pszczyńskie hospicjum będzie kwestować w godz. 9.00-17.00 w następujących miejscach: w Pszczynie na cmentarzach: Wszystkich Świętych, Świętej Jadwigi, Świętego Krzyża; na cmentarzach parafialnych w Jankowicach, Studzienicach, Studzionce, Czarkowie, Goczałkowicach-Zdroju (od godz. 8.00), Łące i Kobielicach oraz na cmentarzach komunalnych w Piasku i Górze, a także na cmentarzu parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach w powiecie bielskim (w godz. 7.00-17.00). Po raz pierwszy 1 listopada pszczyńskie hospicjum będzie kwestować na cmentarzu parafii pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Suszcu. Wśród kwestujących będą: zarząd i członkowie stowarzyszenia oraz stali i akcyjni wolontariusze hospicjum, w sumie ponad 140 osób. 

Dzień 1 Listopada jest czasem szczególnym dla hospicjów w Polsce. Wiele z nich właśnie wówczas kwestuje na cmentarzach parafialnych i komunalnych, starając się pozyskać pieniądze na prowadzenie działalności opiekuńczej i medycznej. Hospicja pragną w tym dniu podkreślić, iż opieka hospicyjna może mieć także wymiar duchowy.

Kwesta na rzecz Archidiecezjalnego Domu Hospicyjnego św. Jana Pawła II w Katowicach odbywa się na kilku cmentarzach w regionie. To już tradycja, bowiem kwesty w czasie Wszystkich Świętych organizowane są od 2012 roku. Jak mówi Joanna John z hospicjum, zebrane środki pomagają w niesieniu pomocy potrzebującym.


W dalszej perspektywie placówka też zbiera środki na swoją rozbudowę.

Na bytomskich cmentarzach kwesta na rzecz pomocy Polakom na kresach oraz potrzebującym dzieciom z województwa śląskiego. Zbiórka odbywa się na cmentarzach przy ulicy Kraszewskiego oraz Powstańców Śląskich. Organizuje ją już po raz 31. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jak mówi prezes stowarzyszenia Danuta Skalska, kwesta trwa pod hasłem "O zmarłych pamiętać, żyjących wspierać".

W ubiegłorocznej kweście zebrano ponad 23 tysiące złotych.

Członkowie Stowarzyszenia Asysta Żywiecka wraz z wolontariuszami kwestują na żywieckich cmentarzach. Zebrane środki zostaną przeznaczone na odnowę zabytków na cmentarzu św. Marka, którego sprzątanie i inwentaryzację rozpoczęto 14 lat temu. 

— Część pieniędzy pójdzie np. na kolejny etap rewitalizacji neogotyckiej kaplicy księdza Tomasza Czapeli z 1907 roku — mówi prezes Asysty Żywieckiej Dorota Firlej.


Każdego roku kwestujący zbierają do puszek kilkanaście tysięcy złotych. Tegoroczna kwesta odbywa się na cmentarzach św. Marka, Przemienienia Pańskiego oraz w Żywcu-Zabłociu. Pierwsza zbiórka na ratowanie zabytków cmentarnych miała miejsce w Żywcu w 2009 roku.

Po raz 26. na częstochowskich nekropoliach spotkać można kwestarzy. Coroczna zbiórka prowadzona jest na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Jej organizatorem jest Liga Miejska w Częstochowie. 

— Wolontariuszy z puszkami jest około 100 a spotkać ich można tradycyjnie na cmentarzach Kule i świętego Rocha — mówi Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Miejskiej w Częstochowie.


Przez 25 lat kwesty udało się zebrać ponad 300 tysięcy złotych, dzięki czemu odrestaurowano 21 zabytkowych nagrobków.

— Tym razem odnowiony zostanie grób na cmentarzu Kule — mówi Anna Pawłowska z Ligi Miejskiej w Częstochowie.


— W ten sposób dbamy o lokalną historię oraz zabytki i kultywujemy pamięć — mówi Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Miejskiej w Częstochowie.


Symboliczna uroczystość 25-lecia listopadowej kwesty była również okazją do wręczenia puszek tegorocznym kwestującym. Tych, jak co roku, będzie około 100. Wśród nich Tadeusz Piersiak, który kwestuje od samego początku.


W ubiegłym roku zebrano ponad 21 tysięcy złotych. Odrestaurowano nagrobek księdza Marcina Religi na cmentarzu św. Rocha. 

Burmistrzowie, radni, urzędnicy, a także harcerze, uczniowie i chętni wolontariusze kwestują także na największej nekropolii w Cieszynie. Spotkamy ich przy bramach cmentarza komunalnego przy ul. Katowickiej, a zebrane do puszek datki co roku dzięki działalności Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy Cieszyńskich umożliwiają renowację i prolongatę grobów szeregu zasłużonych dla miasta i regionu Śląska Cieszyńskiego. 


Zbiórka potrwa do godziny 18:00. W zeszłym roku udało się zebrać ponad 15 tys. złotych, dzięki czemu możliwa stała się renowacja grobu dr Jana Galicza, nauczyciela, działacza turystycznego i m.in. inicjatora budowy pierwszego polskiego schroniska turystycznego na Stożku.

Autorzy: Szymon Brandys, Kamil Jasek, Jarosław Krajewski, Joanna Opas, Martyna Słabikowska


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA