Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Rozmowa dnia z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem
08.11.2023
08:16:00

fot. Przemysław Januszko

Jaki jest stan najważniejszych inwestycji drogowych w Częstochowie, bo zakończenie ich w tym roku zdecyduje o wykorzystaniu pieniędzy unijnych. 

Czy terminy realizacji robót na DK 91 i DK 46 będą dochowane? Co z dotacjami na montaż urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł oraz tzw. magazynów energii. Z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem rozmawia Zdzisław Makles.


Pierwsze słowa: dzień dobry państwu. Kłaniamy się pięknie. Panie prezydencie jakie słowa na dzień dobry najczęściej panu do głowy przychodzą?

Trzeba się śpieszyć bo późno już.

Zdążyliśmy dzisiaj. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Witamy. Dzień dobry panie prezydencie. Do znudzenia stawiane są pytania o najważniejsze inwestycje drogowe w Częstochowie bo zakończenie ich w tym roku decyduje o wykorzystaniu znacznych pieniędzy unijnych. To są miliony a nawet dziesiątki a zatem czy terminy realizacji DK 91 i DK 46 będą dochowane?

Wszystko wskazuje na to że będą dochowane. Ja też na to liczę. Wszystko będzie też zależało oczywiście od pogody bo jeżeli nie nastąpi jakieś znaczniejsze pogorszenie pogody, to uważam że powinniśmy do końca roku zdążyć, uzyskać przejezdność a to jest najważniejsze. Nawet jeżeli będzie jakaś sytuacja, że jakieś drobiazgi zostaną do poprawy na przyszły rok to już nie będzie miało takiego wielkiego znaczenia. Najważniejsze żeby od nowego roku mieszkańcy mogli użytkować i DK 91, czyli aleję Wojska Polskiego i DK 46, czyli cały wylot w kierunku Opola i Wrocławia.

Koniec przebudowy alei Wojska Polskiego w Częstochowie oznacza likwidację części funkcjonujących wcześniej zjazdów i wyjazdów. Przyzwyczaili się do tego mieszkańcy. Teraz drogowcy -choć inwestycja jeszcze trwa-  po raz pierwszy zaprezentowali docelową organizację ruchu w rejonie wszystkich skrzyżowań. To zmienia sposób organizacji ruchu w Częstochowie. Jak patrzymy na 91 wtedy?

Musimy pamiętać, że jeżeli coś budujemy od nowa albo gruntownie przebudowujemy z czym wiąże się wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, to wtedy taki obiekt, czy to będzie kubaturowy, przestrzenny, czy też liniowy jak droga, musi spełniać wszystkie wymogi związane z przepisami, w tym również z przepisami bezpieczeństwa. Dlatego przebudowując DK 91 musieliśmy mieć oczywiście wszystkie niezbędne uzgodnienia, również związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i tutaj było wiele obostrzeń w stosunku do tej starej „Jedynki”, do której się przyzwyczailiśmy. One dotyczyły m.in. odległości pomiędzy poszczególnymi skrzyżowaniami wlotów – wylotów na drogę o odpowiedniej klasie itd., itd. Miejski Zarząd Dróg tutaj usilnie starał się o wiele różnych odstępstw od warunków jakim powinny odpowiadać obiekty i ich usytuowanie dlatego dopiero teraz udało się jakby zakończyć dyskusję ze wszystkimi niezbędnymi ministerstwami i pokazać ostateczny kształt co udało się wytargować -można by było w taki sposób powiedzieć- i zmniejszyć jakby tutaj te wymagania dotyczące przebudowywanej DK 91.

Ale jej funkcja podstawowa, czyli to że jest drogą krajową i to że jest drogą którą trzeba jednak przeciąć, pozostaje. 

Owszem. To co udało się w ostatecznym kształcie zaprezentować wydaje się jakimś dobrym kompromisem, który będzie kompromisem pomiędzy tym co najważniejsze a więc bezpieczeństwo, no i tym co równie ważne a więc wygoda naszych mieszkanek i mieszkańców.

Mówimy o poważnych inwestycjach drogowych, o których mówiliśmy w ciągu mijającego roku wielokrotnie, ale jest rok 2024, jest okres planowania budżetu, co spektakularnego ma się pojawić w inwestycjach?

Inwestycji na rok 2024 mamy wcale niemało. Spróbujmy się nad tym przez chwilę zastanowić. Będziemy kończyć w roku 2024 budowę ulicy Korfantego, połączenie strefy ekonomicznej z ulicą Bugajską. Będziemy rozpoczynać budowę połączenia ulic 1 Maja z ulicą Krakowską, to jest bardzo spektakularna inwestycja, takie przedsięwzięcie które właściwie połączy dwa brzegi Częstochowy przecięte linią kolejową. Na pewno poprawi to znacznie komunikację w śródmieściu i poprawi bezpieczeństwo podróżujących. Będziemy budować ulicę Poleską na Parkitce. Będziemy kończyć budowę bloku komunalnego przy ulicy Bardowskiego a pewnie zaczynać blok komunalny przy ulicy Krakowskiej na ponad sto mieszkań. Będziemy chcieli rozbudować żłobek przy alei Armii Krajowej. Częściowo wejdziemy z modernizacjami do teatru. Będziemy termomodernizować częstochowskie szkoły. Pewnie rozpoczniemy budowę, przebudowę centrów przesiadkowych na terenie Częstochowy. Możliwe, że nowy wizerunek uzyska plac Biegańskiego, plac Rady Europy, promenada Niemena. Będziemy chcieli też kontynuować rozbudowę stadionu piłkarskiego przy ulicy Limanowskiego.

I tutaj wejdę w słowo. Uda się?

Tutaj też wszystko będzie zależało od środków zewnętrznych na które liczymy i miejmy nadzieję, że widoki związane z pozyskaniem środków zewnętrznych, albo te obietnice w niektórych przypadkach, jak w przypadku stadionu przy Limanowskiego, zostaną spełnione i będziemy mogli realnie liczyć na wsparcie zewnętrzne, które nam pozwoli -z dołożeniem własnych środków- na realizację tych inwestycji.

Widzę panie prezydencie, że lista tych propozycji które na rok 2024 pewnie państwo mają zaprojektowane jest dość długa, ale jest jeszcze jedna kwestia na którą państwo zwracają uwagę, to może jest inwestycja nie miejska a raczej mieszkańców. Do połowy listopada, termin będzie pewnie przedłużony, można składać ankiety w związku z dotacjami na montaż urządzeń produkujących energię z odnawialnych źródeł, tzw. magazynów energii. Co to takiego jest?

Wielu mieszkańców już skorzystało z tego że zamontowało na swoich dachach czy podwórkach fotowoltaikę. Okazuje się, że z fotowoltaiką jest tak żeby ją w pełni wykorzystać potrzebne są takie bufory, magazyny energii bo zazwyczaj to jest sytuacja taka że wtedy kiedy fotowoltaika produkuje energię elektryczną…

To nie trzeba jej wykorzystywać.

…to niekoniecznie  wtedy ona jest nam potrzebna a z kolei wtedy kiedy chcielibyśmy wykorzystać energię elektryczną bo jest już późno po południu i zaczynamy się brać za różne prace domowe…

To nie ma słońca lub nie wieje.

Dokładnie tak. O to właśnie chodzi żeby tym mieszkańcom którzy już mają panele fotowoltaiczne aby ich zachęcić do tego żeby zamontowali na swoich posesjach magazyny energii bo one na pewno bardzo wydatnie zwiększą możliwości tej instalacji fotowoltaicznej w porównaniu z tym co jest obecnie, a także żeby stworzyć tym mieszkańcom którzy jeszcze fotowoltiki nie mają możliwość założenia i fotowoltaiki, i magazynów energii, bo wtedy rzeczywiście efektywność takiej skojarzonej instalacji jest naprawdę zadowalająca.

Są jakby dwa etapy czy też dwie nazwy dla tych przedsięwzięć bo to „Słoneczna Gmina II”, „Słoneczna Gmina III” to jeszcze teraz w perspektywie, wcześniej jeszcze „Słoneczna Gmina I”, ale oczywiście to wszystko można szczegółowo poznać w Urzędzie Miasta. To jest propozycja rozłożona w czasie bo to jest też perspektywa rozwoju subregionu północnego do 2027 roku.

Te środki, to są środki które są właśnie do wykorzystania w ramach subregionu północnego województwa śląskiego a więc to są te pieniądze europejskie, o których podziale i zagospodarowaniu decydujemy właściwie tu na miejscu. Samorząd Częstochowy, samorządy powiatów: ziemskiego częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego, wspólnie razem decydujemy o tym jak te środki wykorzystać i ja lubię tego tupu możliwości bo one są wtedy bliżej ludzi, bo wtedy rzeczywiście możemy zdecydować wspólnie z samorządami tworzącymi subregion w jaki sposób zagospodarować te pieniądze aby one po prostu jak najlepiej służyły naszym mieszkankom i mieszkańcom.

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Słoneczna Jura, słoneczna Częstochowa. Będzie energia tylko ją trzeba zmagazynować. Do usłyszenia.  



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA