Radio Katowice
Radio Katowice / Wybory Samorządowe 2024
Ruch Autonomii Śląska rozpoczął kampanię przed wyborami do sejmiku województwa śląskiego
06.03.2024
15:12:00

fot. Ruch Autonomii Śląska

Ruch Autonomii Śląska w środę ogłosił kandydatów do Sejmiku Województwa Śląskiego. Przewodniczący RAŚ Jerzy Gorzeli podkreślił, że ugrupowanie zamierza wrócić do samorządu, aby zadbać m.in. o sprawy związane z językiem śląskim.

"Wielkim wyzwaniem, z którym musimy się zmierzyć na poziomie samorządu regionalnego, jest spodziewane uznanie języka śląskiego za język regionalny. Nie możemy zostawić tego w rękach władz centralnych, bo zapewne nie skończyłoby się to dobrze dla śląskiej kultury i tożsamości. Stąd nasza propozycja, aby powołać Instytut Języka Śląskiego" – powiedział Gorzelik na briefingu prasowym.

Instytut Języka Śląskiego miałby działać w ramach już istniejącej lub jako nowa instytucja kultury samorządu województwa. Zajmowałby się koordynowaniem działań związanych ze standaryzacją języka śląskiego, jego popularyzacją oraz edukacją, wspierając m.in. Radę Języka Śląskiego, która została powołana społecznie w 2023 r.

RAŚ w samorządzie zamierza skupić się także na organizacji edukacji regionalnej, rozwoju transportu szynowego czy powołaniu Górnośląskiego Parku Krajobrazowego, który chroniłby m.in. Żabie Doły znajdujące się na granicy Bytomia i Chorzowa.

"Ochrona obszarów, które w ostatnich latach były z różnych względów zagrożone, a mają szczególne walory dla mieszkańców Górnego Śląska, to jeden z naszych priorytetów. W najbliższych tygodniach będziemy przedstawiać kolejne punkty programu, w tym pomysł powołania Górnośląskiego Parku Krajobrazowego" – zapowiedział Gorzelik.

Liderami list RAŚ do Sejmiku Województwa Śląskiego zostali: w okręgu 1. (bielskim) Łukasz Giertler – przedsiębiorca, lokalny przewodnik, historyk; w okręgu 2. (katowickim) Marek Nowara – kulturoznawca, dyrektor Domu Kultury w Gostyni, katowicki radny z ramienia RAŚ w latach 2014-2018; w okręgu 3. (rybnickim) Jan Fiałkowski - architekt, aktywista miejski i rowerowy; w okręgu 4. (gliwickim) Marek Marcol – inżynier mechatroniki, automatyk utrzymania ruchu w zakładzie z branży automotive; w okręgu 5. (chorzowskim) Jerzy Gorzelik – przewodniczący RAŚ, członek zarządu woj. śląskiego w latach 2010-2013, radny wojewódzki w latach 2010-2018; w okręgu 6. (częstochowskim) Mirosława Murek – wieloletnia nauczycielka języka polskiego w Mykanowie; w okręgu 7. (sosnowieckim) Wiktoria Tombarkiewicz- Gorzelik – historyczka sztuki i medioznawczyni, doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Regionaliści z RAŚ w środę mieli ogłosić także kandydata na urząd prezydenta Chorzowa oraz kandydatów do rady miasta. Nie zrobili tego z powodu problemów z rejestracją z list. Zapowiedzieli, że sprawa powinna zostać wyjaśniona w ciągu kilku najbliższych dni.

RAŚ współrządził woj. śląskim w latach 2010-2018. W 2010 r. zdobył trzy mandaty, a w czasie kadencji dołączył do niego czwarty radny. W 2014 r. autonomiści od samego początku zajmowali cztery miejsca w samorządzie.

W 2018 r. regionaliści postanowili wystartować w wyborach samorządowych jako Śląska Partia Regionalna i pod tym szyldem zebrać różne środowiska, nie tylko te związane z RAŚ. Podziałów nie udało im się jednak zasypać, dlatego osobne listy zarejestrowali Ślonzoki Razem. Ponadto podczas rejestracji Komitetu Wyborczego Śląskiej Partii Regionalnej popełniono błąd i na kartach pojawił się tylko akronim – KW ŚPR. Ostatecznie głosy wyborców rozłożyły się w taki sposób, że żaden z przedstawicieli regionalistów nie znalazł się w Sejmiku Województwa Śląskiego. Śląska Partia Regionalna zdobyła 54 092 głosy (3,1 proc.), a Ślonzoki Razem 56 388 głosów (3,23 proc.).

W 2024 r. regionaliści ponownie nie doszli do porozumienia, dlatego RAŚ i Ślonzoki Razem zarejestrowały odrębne komitety. Kością niezgody okazała się nazwa potencjalnego wspólnego komitetu. Członkowie Ślonzoków Razem nie chcieli kandydować pod szyldem RAŚ.

"W poprzednich wyborach część nas startowała pod innym szyldem, w ramach innego projektu i wiadomo, jak to się skończyło. Uznaliśmy, że lata promowania RAŚ przesądzają o tym, że jest to marka rozpoznawalna, która powinna znaleźć się na kartach do głosowania" - wyjaśnił Gorzelik.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia. Drugą turę w przypadku wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów zaplanowano na 21 kwietnia.(PAP)

Autor: Patryk Osadnik/materiały prasowe



Radio Katowice / Audycje / Wybory Samorządowe 2024
Wybory Samorządowe 2024
 
 
 
 

Ważne informacje o wyborach samorządowych w 2024 roku.

Zobacz także Wybory Samorządowe 2024

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA