Klimatyczne. Fenomen Bogów. Wspomnienia PRL-u.

Od pewnego czasu mówi się o zmianach klimatycznych, ale o zmianach w opłatach klimatycznych, raczej nie. Każdy kto był nad Bałtykiem wie, ile trzeba dopłacić za jodowane powietrze do rachunku za pokój lub pensjonat, nawet wtedy, kiedy jodu w powietrzu jak na lekarstwo. W miejscowościach wypoczynkowych, leżących w województwie śląskim, goście też płacą, co prawda trochę mniej, ale i tak oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Według organizacji prawniczej ClientEarth, gminy nie powinny pobierać od nich tzw. opłaty klimatycznej. Samorządy nie chcą jednak dobrowolnie z niej rezygnować. W Beskidach będzie jeden wyjątek, Ujsoły. Był tam nasz reporter Andrzej Ochodek, ale na tyle krótko, by nie zapłacić.


 

Historia o życiu profesora Zbigniewa Religi, który 5 listopada 1985 roku dokonał pierwszego udanego przeszczepu serca w Polsce, okazała się nie tylko kinowym hitem sukcesem kasowym. Film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego ma także pozytywny wpływ na polską transplantologię. Po tym, jak ukazał się na ekranach kin wzrosła liczba potencjalnych dawców. O tym, jak ważne jest uświadamianie ludzi na wszelkie sposoby, nawet za pomocą filmu, do transplantologii przekonała się nasza reporterka Monika Krasińska.


 

Filiżanki z napisem Społem, stary radziecki telewizor czy ocet na półkach – wszystko to kojarzy się z jednym. Dokładnie 25 lat temu pożegnaliśmy się z PRL-em. Sejm kontraktowy 25 lat temu uchwalił zmianę Konstytucji Polskiej i przywrócił historyczną nazwę państwa, Rzeczpospolita Polska, dawne godło i ustrój demokratyczny. Dziś z sentymentem i z uśmiechem wspominamy tamte czasy, tym bardziej jeśli odwiedzimy restaurację „Pod Dzwonem”. Restauracja istnieje ponad 100 lat i czas się w niej zatrzymał, tak jak nasza reporterka, Agnieszka Niewolańska.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl