Hałda. Skierowania.

Są podróżnikami, zdobyli wiele szczytów w Ameryce Południowej. O swoich podróżach opowiadają na festiwalach górskich.  Ale Film pod tytułem Extreme Hołda Expedition podbił serca słuchaczy. Michał Słowioczek nagrał film, pokazując wspinaczkę na Hałdę w Łaziskach Górnych. Oczywiście jest to opowieść scince-fiction, bo na Hałdę nie wchodzi się przez 3 miesiące, ani nie wspina się po pionowej skalne na szczyt, a po drodze nie ma też żadnych urwisk, ale w wyobraźni podróżników tak jest i udało się to zilustrować. Film jest pokazywany podczas festiwali podróżniczych i podbija serca słuchaczy. W regionach, które nie znają dobrze realiów śląskich znaleźli się nawet śmiałkowie, którzy chcieli podbijać śląskie Hałdy, dopóki nie wyszło na jaw, że Hałda ma 392 metry nad poziomem morza. 


 

Pozamykane przychodnie i utrudniony dostęp do lekarzy rodzinnych – to uderzyło w pacjentów z nowym rokiem. Jak się jednak okazuje, to niejedyny problem, który dotknął chorych. 1 styczna weszły przepisy, zgodnie z którymi, aby dostać się do okulisty czy dermatologa trzeba mieć skierowanie. Czy przed każdą wizyta trzeba taki dokument "załatwiać"? W jakich sytuacjach jest on potrzebny? I czy pacjenci w ogóle wiedzą o nowych przepisach? Sprawdzała to nasza reporterka Dorota Stabik, która odwiedziła Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Reportaż autorstwa Katarzyny Graboń o trwających jeszcze na Żywiecczyźnie wyjątkowych, archaicznych obchodach święta Trzech Króli. Ponadto nasz nowy współpracownik Jan Bacza zda relację z rozpoczynających się obchodów 65-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej.


 

Częstochowa 98.4 FM: 

W ciągu ostatnich kilku lat gmina Olsztyn pozyskała z środków unijnych ponad 40 milionów złotych na inwestycje. Krzysztof Słabikowski sprawdził, co zostało zrobione, co zaplanowano na ten rok i jak żyje się mieszkańcom Olsztyna.


 

Zawiercie na 102.2 FM: 

Kilka dni temu gmina Łazy otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego i uznana została za Gminę Przyjazną Rodzinie. Na to wyróżnienie złożyło się wiele inicjatyw tam podejmowanych, w tym m.in. Karta Rodziny 3+.


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl