Odbudowa katedry. Turniej na konsoli. Morsy.

Odbudowa trwa cały czas. Największą inwestycją jest oczywiście nowy dach. Chodzi o Katedrę Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu, która w dużej części uległa zniszczeniu podczas pożaru. Choć straty są ogromne, to mieszkańcy Sosnowca wierzą, że katedra odzyska dawny blask. Z pomocą spieszą nie tylko parafianie. Marek Piwoński, rzeźbiarz, postanowił ze spalonych desek dachu Świątyni stworzyć anioły. Rzeźby pana Marka trafią na niedzielną aukcję, która odbędzie się pod kościołem. Od 8:00 rano będzie można zakupić nie tylko anioły z pożaru, bo również i inne sakralne rzeźby. 

 

 

Były okrzyki zwycięstwa, radość i dobra zabawa. Tak można podsumować pięciodniowy turniej organizowany przez Fundację Iskierka. Od poniedziałku w Zabrzu, Chorzowie i Katowicach odbywały się spotkania, na których dzieci i dorośli mogli pozjeżdżać na nartach, pograć w piłkę i potańczyć. To wszystko dzięki technologii ruchowej kinect na konsole do gier. Fundacja wykorzystuje ją nie tylko do rozrywki, ale też do rehabilitacji dzieci chorych onkologicznie. Wczoraj turniej odbywał się na oddziałach szpitalnych, a dzisiaj w Miejskim Domu Kultury Koszutka w Katowicach rozegrano wielki finał. Pięć lat temu fundacja Iskierka wdrożyła innowacyjny, ogólnopolski projekt zastosowania technologii ruchowej Kinect wspierającej leczenie dzieci z nowotworami. Mali pacjenci nie tylko chętniej ćwiczą, ale też poprzez zabawę integrują się z innymi dziećmi. I pomimo choroby, coraz częściej się uśmiechają.


 

W najbliższą niedzielę w Mielnie odbędzie się Międzynarodowy Zlot Morsów. Kąpiel w morzu rozpocznie się w samo południe. Nasze województwo reprezentować będzie kilka drużyn w tym min. Morsy z Jastrzębia, Katowic i z Zawiercia. Wieczorem 55-osobowa grupa wyruszy na północ Polski. Rano jednak miłośnicy zimowych kąpieli rozpoczęli rozgrzewkę na siłowni, i nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że chodzi o siłownię pod chmurką. Rozgrzewka, jak na Morsy przypadło, odbyła się w strojach kąpielowych.Częstochowa na 98.4 FM:

Jak żyje się seniorom w Częstochowie? Obecnie jest ich w mieście ponad 40 tysięcy, a według prognoz każdego roku liczba ta będzie wzrastać. Urząd Miasta stara się wspierać osoby po 65 roku życia, jednak tak jak w całej Polsce borykają się one z tymi samymi problemami: utrudniony dostęp do służby zdrowia, brak pracy lub niska emerytura.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM:

Czy wszyscy wiemy skąd pochodzi święto o wdzięcznej nazwie walentynki i dlaczego patronem zakochanych jest Walenty? To pytanie zadamy autorce ponad trzydziestu książek dla dzieci, Renacie Piątkowskiej, która w jednej ze swych książek o tytule "Gdyby jajko mogło mówić" pięknie i przystępnie opisuje różne zwyczaje, w tym również walentynki. Ponadto o kolejnej akcji pastora Jana Byrta ze Szczyrku, tym razem chodzi o... czapki przed mistrzostwami swiata w skokach narciarskich.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl