Industriada , czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki, po raz czternasty łączy historię z teraźniejszością i daje możliwość odkrywania historii naszego regionu. Tym razem w świętowaniu bierze udział 46 obiektów na terenie województwa śląskiego.
Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”. Jak czytamy na stronie internetowej Industriady:
Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.
Wystawy i wykłady, plener malarski, warsztaty, a także pokój zagadek pod hasłem "Sztuka przetrwania". To atrakcje, które przygotowano w ramach XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki w Dąbrowie Górniczej.
— Tegorocznym motywem przewodnim jest "Sztuka Przemysłu". Większość dąbrowskich wydarzeń odbywa się na terenie Muzeum Miejskiego Sztygarka oraz w znajdującej się tuż obok Kopalni Ćwiczebnej — mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor placówki.
Dodatkowo zobaczyć będzie można wystawę prac rysunkowych i wystawy malarskie, m.in. obrazów z pleneru malarskiego licealistów, który zorganizowano niedawno w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej.
Zarówno muzeum jak i kopalnia ćwiczebna czynne będą od 9:00 do 21:00.
Kilkanaście wydarzeń czeka na odwiedzających w ramach tegorocznej Industriady w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Święto Szlaku Zabytków Techniki odbywa się pod hasłem "Sztuka przemysłu" i jak mówi Adam Kowalski, dyrektor muzeum, tego wątku szukać będą odwiedzający chorzowską placówkę.
Oprócz tego w programie znalazła się gra terenowa pod hasłem Współcześni cyklopi inspirowana obrazem Adolpha von Menzla "Walcownia żelaza", który jest związany z Hutą Królewską. Chorzowskie muzeum przygotowało w sumie 80 wydarzeń.
Fabularyzowane zwiedzanie proponuje Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach w ramach tegorocznej edycji Industriady.
Będzie to wybuchowa szychta z superbohaterami. Po raz pierwszy w Tarnowskich Góach pojawi się Człowiek Dynamit - tarnogórski bohater, którego wizerunek pojawił się w "Gazecie Przemysłowej" już w 1908 roku. Odwiedzający kopalnię dowiedzą się, co łączy Alfreda Nobla z Człowiekiem Dynamitem, a także jakie ślady po materiałach wybuchowych wciąż można zauważyć w podziemiach.
Fabularyzowane zwiedzanie jest możliwe od 9:00 do 20:00.
Ruda Śląska zaprasza na Industriadę. Miasto ma już dwa obiekty na szlaku zabytków techniki województwa śląskiego Tradycyjnie od lat moc atrakcji w kolonii robotniczej Ficinus - to warsztaty, przedstawienia, koncerty, zwiedzanie a co na początek? O tym Iwona Małyska z Urzędu Miasta.
W tym roku po raz pierwszy Industriada odbywa się także w stacji Biblioteka w dzielnicy Chebzie. To jeden z najnowszych zabytków na postindustrialnym śląskim szlaku.
Autorzy: Joanna Opas, Katarzyna Herbuś, Piotr Pagieła, Mateusz Franczyk, Agnieszka Tatarczyk /mf/