W Rybniku odbyło się III Forum dyskusyjne na temat parków kulturowych. Uczestniczyli w nim eksperci, urzędnicy, konserwatorzy zabytków oraz przedstawiciele trzeciego sektora, zainteresowani stworzeniem takiej przestrzeni na terenie innych śląskich miast.
Omawiano przede wszystkim przykład Rybnika, w którym od 1 czerwca weszła w życie uchwała, w myśl której znaczna część centrum miasta jest obszarem kulturowo i historycznie chronionym.
— Mówiliśmy przede wszystkim o naszym doświadczeniu w tym zakresie — mówi Henryk Mercik, Miejski Konserwator Zabytków w Rybniku.
W spotkaniu uczestniczył między innymi Andrzej Siwek z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który brał udział w tworzeniu parków kulturowych w Krakowie i Zakopanem. Jak podkreślał, nie można poprzestawać na utworzeniu dokumentu, bo o taki obszar trzeba stale dbać:
Uczestnicy forum udali się także z wizytą studyjną do Raciborza, gdzie również miał powstać park kulturowy. Tamtejsi radni nie poprali jednak starań poprzedniego prezydenta i jego zastępców, aby taki obszar w obrębie starego miasta utworzyć.
Autor: Wojciech Kocjan /mf/
