To jedno z najbardziej symbolicznych miejsc w historii Śląska – punkt styku granic trzech europejskich mocarstw: Prus (później Niemiec), Austrii i Rosji.
Trójkąt Trzech Cesarzy istniał do 1915 roku i był miejscem niezwykłym na mapie Europy. Dziś to miejsce, w które można się wybrać na rowerze ale nie ma już tam śladu dawnego, bujnego życia turystycznego. Do Trójkąta Trzech Cesarzy w ramach kolejnego odcinka cyklu "Fantomowy Śląsk" Dorota Stabik wybrała się z regionalistą, autorem książki "Śląsk, którego nie ma", Kamilem Iwanickim. Muzycznie audycję zrealizował Jacek Kurkowski
Cykl "Fedrując historię" przybliża ciekawe, mało znane fakty z historii regionu. Odcinki są luźną rozmową z historykami, regionalistami i miłośnikami lokalnej historii. Dorota Stabik i jej goście przedstawiają ciekawostki historyczne z Górnego Śląska, Beskidów, Zagłębia i okolic Częstochowy.
W ramach audycji można się dowiedzieć na przykład, czy śląskie kobiety były grzeczne i posłuszne oraz czy Ślązacy kochali Hitlera? Czy przy Studni Trzech Braci w Cieszynie faktycznie doszło do spotkania braci i jak wyglądały pierwsze wyciągi narciarskie w Beskidach? Czy Niwka była kiedyś miastem i czy Maczki miały kiedyś międzynarodowe znaczenie? Kto mieszkał w barakach na częstochowskim Stradomiu i jakie są tajemnice dr Władysława Biegańskiego? Wreszcie, jakie wynalazki powstawiały na Śląsku, czy jak rozwijała się motoryzacja w naszym regionie?
Rozmówcami Doroty Stabik są: regionalistka i autorka serwisu Klub Zagłębiowski Anna Urgacz-Szczęsna, historyk i kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Juliusz Sętowski, historyk Dariusz Zalega, przewodnik turystyczny Aleksander Górny, Zofia Kusztal, kierowniczka katowickiego archiwum.
Audycje muzycznie realizuje Jacek Kurkowski.
