Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Kolejne protesty
12.01.2015
15:00:00

Zakończył się protest górników na torach w Katowicach. Ruch za kilka godzin wróci do normy. Opóźnienia w kursowaniu składów wciąż są.

Jak informuje śląsko-dąbrowska "Solidarność", na torowisko od strony stacji Katowice–Zawodzie wyszła kilkudziesięcioosobowa grupa protestujących, wstrzymując ruch pociągów.


W proteście udział brali mieszkańcy miast, w których są przeznaczone do likwidacji kopalnie a także przedstawiciele różnych grup zawodowych – podkreśla szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz.


W ten sposób chcieli pokazać, że wspierają górników protestujących pod ziemią.


Tymczasem w kopalni Sośnica Makoszowy rozpoczął się protest głodowy. Prowadzi go dwóch pracowników. Górnicy przebywają w opuszczonym pomieszczeniu biurowym na cechowni.

— Rozpoczęliśmy głodówkę ze względu na złą sytuację w górnictwie, przerywane rozmowy. Mamy dość kpin z górników, arogancji i ciągłego mówienia, że żyjemy wiecznie na garnuszku państwa — powiedział jeden z głodujących.

Na razie nie wiadomo, jak długo protest będzie kontynuowany.

O 14:00 w Katowicach rozpocznie się spotkanie związków zawodowych z premier Ewą Kopacz. Jak powiedział Dominik Kolorz, warunki przerwania akcji protestacyjnych są oczywiste.


Zmniejszenie podatków na węgiel lekarstwem na stan polskiego górnictwa – to stanowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Według SLD likwidacja kopalni nie pomoże nikomu.

— Sytuacja jest dramatyczna, grozi zapaścią całego sektora i utratą miejsc pracy — mówi Marek Balt, przewodniczący SLD w województwie śląskim.


Jak dodaje poseł Balt, SLD domaga się przyjazdu do Katowic wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Oprócz tego konieczne jest zdymisjonowanie wiceministra Jakuba Jaworowskiego, który obraził związkowców.


W sobotę i niedzielę negocjacje zostały zerwane przez związkowców. Delegacja rządowa najpierw nie miała pełnomocnictw do podejmowania decyzji, potem miała obrazić związkowców. Dziś do całej sytuacji odnieść ma się premier Ewa Kopacz, a także lider opozycji Jarosław Kaczyński.

Tymczasem do Warszawy pojechało około 200 kobiet, chcą prosić o pomoc prezydenta Bronisława Komorowskiego.

W czterech kolejnych kopalniach Kompanii Węglowej rozpoczęły się protesty przeciwko rządowemu programowi restrukturyzacji górnictwa. W kopalniach Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy-Anna pod ziemią protestuje kilkuset górników. 

Jak powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności, są to kopalnie, które zgodnie z planem miały przejść do nowo tworzonej spółki.


W sumie strajk pod ziemią prowadzony jest w 8 kopalniach i bierze w nim udział około 2 tysięcy górników.

Autorzy: M. Krasińska, Ł. Kałuża, Ł. Szwej


Zobacz także Podobne artykuły

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA