Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Jego celem jest podkreślenie roli tego środka przekazu w naszym życiu. Radio, choć ma wielu konkurentów, wciąż ma największy zasięg, dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe.
Radio to głos. To wyobraźnia. Siła duchowej młodości i intelektualnej energii. Siłą radia jest słowo. Słowo podane w sposób atrakcyjny, kulturalny, inteligentny. Słowo piękne. Słowo niosące w sobie jakieś wartości. - mówi Prezes Zarządu, Redaktor Naczelny Radia Katowice
95 lat temu, 4 grudnia 1927 roku, dokładnie o godz.10.24 rozległy się na antenie dźwięki uderzenia młotka w hutnicze kowadło. Polskei Radio Katowice rozpoczeło nadawanie programu.
AAktualnie przez całą dobę kilka milionów słuchaczy odbiera nasz program w całym województwie śląskim a także w Czechach, na Słowacji oraz w części województw małopolskiego, opolskiego i łódzkiego. Wykorzystujemy cztery nadajniki emitujące nasz program na falach 102.2, 101.2, 103.0, 98.4, 97.0, 89.3 MHz znajdujące się w Katowicach, Bielsku-Białej, Częstochowie, Raciborzu i Gliwicach. Nadajemy równiez w systemie radia cyfrowego DAB+.
Program Polskiego Radia Katowice jest również odbierany na całym świecie za pośrednictwem internetu oraz specjalnych aplikacji mobilknych.
Radio służy komunikacji, edukuje i bawi. Pełni ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.
W lutym przypada Światowy Dzień Radia, dziś - polski odpowiednik tego święta. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 11 kwietnia w 1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Był to ważny krok na drodze rozwoju polskiej radiofonii.
Na pierwszą próbną audycję radiową trzeba było poczekać jeszcze dwa lata. Datę jej nadania ze stacji przedsiębiorstwa Polskie Towarzystwo Radiotechniczne w Warszawie - 1 lutego 1925 roku - uznaje się za początek polskiej radiofonii. Regularne nadawanie programu Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada tego samego - 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926-go, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie.