Susza a referendum

Marek Sawicki apeluje do Prezydenta Andrzeja Dudy o odwołanie wrześniowego referendum.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest przekonany, że referendum nie będzie wiążące i dlatego środki na nie wydawane lepiej przeznaczyć na rolnictwo borykające się z problemami suszy.


Marek Sawicki zapewnia dziś w Częstochowie, że mimo iż Polska boryka się z suszą, nie ma powodów do ogłoszenia stanu klęski suszy.

— Spowodowałoby to konieczność wprowadzania decyzji i rozwiązań, które nikomu nie pomogą — podkreśla minister rolnictwa.


Marek Sawicki uważa, że rolnikom potrzebna jest konkretna pomoc finansowa w miarę możliwości budżetu zarówno krajowego, jak i unijnego i o taką ministerstwo zamierza wystąpić. W Częstochowie spotyka się z przedstawicielami małopolskich i śląskich instytucji pracujących na rzecz rolnictwa i dyskutuje o unijnych programach realizowanych w rolnictwie w tym roku. Podkreśla też konieczność opracowania i wdrożenia programu budowy małej i średniej retencji, która chroniłaby obszary rolnicze w okresach suszy. W tej ostatniej sprawie minister rolnictwa w przyszłym tygodniu zamierza spotkać się z marszałkami województw.

Autor: Zdzisław Makles