Dr Kozakiewicz: bezpieczny pacjent to bezpieczny lekarz.

Zbyt mała ilość lekarzy, nadmierna ilość pracy i niskie wynagrodzenia. Tak podsumować można stanowisko prezydium Śląskiej Izby lekarskiej, które jest odpowiedzią na dwa zaistniałe w ostatnim czasie przypadki zgonu lekarzy w czasie pracy.

Musimy zrozumieć, że bezpieczeństwo pacjenta jest tożsame z warunkami w jakich pracują lekarze – podkreślił w Radiu Katowice prezes Śląskiej Izby Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz.


Zdaniem Kozakiewicza, problemów służby zdrowia należy szukać w zbyt niskim finasowaniu ze strony budżetu państwa. To zaś ma przekładać się na większe obciążenia dla lekarzy, którzy zmuszani są do wykonywania większej ilości obowiązków.


Śląska Izba Lekarska przeprowadziła ankietę, w której zbierano informację na temat zarobków lekarzy. Dane jakie zgromadziliśmy jednoznacznie obalają mit "wysokich zarobków" – mówi Jacek Kozakiewicz.


W opinii prezesa ŚIL lekarze, którzy decydują się pozostać na kolejnym dyżurze, robią tak ponieważ nie mają innego wyjścia.


Dokładamy wszelkich starań, by mimo trudnej sytuacji pacjenci w naszym województwie byli bezpieczni – dodaje Kozakiewicz.

Autor: Jerzy Zawartka, Marcin Rudzki