Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Książąt Sułkowskich, ul. Wzgórze 16, 43-300 Bielsko-Biała
Z Archiwum Z. Pamiątki rodzinne Polaków z Zaolzia.
Wypożyczone bezpośrednio od członków społeczności zaolziańskiej – od dokumentów, fotografii archiwalnych, medali i drobnych przedmiotów po elementy stroju ludowego, obrazy, przedmioty codziennego użytku i meble. Integralną częścią wystawy będą portrety fotograficzne „strażników pamięci”, czyli osób wypożyczających swoje pamiątki rodzinne na wystawę.
Partnerzy: Muzeum Mazowieckie w Płocku, Kongres Polaków w Republice Czeskiej, Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w RC, „Zwrot” – miesięcznik polskiej mniejszości w RC. Kuratorzy: Sylwia Grudzień, Grzegorz Piaskowski (Muzeum Mazowieckie w Płocku)
Wystawa czynna od 1 marca do 31 maja 2026 roku
Wernisaż wystawy: 6 marca 2026 o godzinie 18.00
W programie otwarcia:
‒ pochodzącego z Zaolzia wybitnego folklorysty, slawisty, dialektologa, związanego z Uniwersytetem Karola w Pradze, Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem Ostrawskim i Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.
