Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek KATOWICE - DZIECIOM

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek KATOWICE - DZIECIOM

17 – 20.10.2018

Festiwal pod znakiem trzynastki

Trzynasta, ale mamy nadzieję, że szczęśliwa edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek KATOWICE – DZIECIOM, organizowanego przez Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, potrwa tym razem tylko 4 dni – od 17 do 20 października. Będzie to czas wypełniony po brzegi sztuką, warto więc  zainteresować się programem, bo będzie w czym wybierać. 

Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest świat młodego widza i jego odrębność. Organizatorów interesowały inscenizacje odwołujące się do tematyki dzieci i młodzieży oraz ich sposobu postrzegania świata, zrealizowane środkami teatru lalek oraz wykorzystujące jego nowoczesne formy.

Festiwal ma od początku formułę międzynarodowego konkursu; w tym roku weźmie w nim udział 9 spektakli. Wśród teatrów walczących o nagrody zobaczymy 6 zespołów polskich i 3 zagraniczne – z Grecji, Węgier i Włoch.

Widowiska, które znalazły się w programie zainteresują i małych, i nieco większych widzów, z dorosłymi włącznie. Poruszają bowiem niezwykle istotne tematy – tolerancji, akceptacji, samotności i przyjaźni, codziennych lęków czy zagrożeń współczesnego świata… Będzie niejedna okazja do wzruszeń i poważnej zadumy, ale też pogodnego uśmiechu. Zobaczymy klasyczne techniki lalkowe i spektakle, gdzie lalka rozumiana jest bardziej swobodnie. 

W nurcie imprez towarzyszących zaplanowano przedstawienia dla młodzieży i widzów dorosłych. Pierwszego dnia wystąpi Duda Paiva Company z Holandii ze znakomitym, mistrzowsko zagranym „Bękartem”, w którym zarówno oryginalna forma plastyczna, jak i perfekcyjna gra aktora i tancerza zarazem, łączącego animację lalki z animacją własnego ciała, wzbudza podziw na światowych festiwalach. Pojawi się dawno niewidziany Teatr Ognia i Papieru z autorskim spektaklem Grzegorza Kwiecińskiego „Relikwiarz” oraz Natalia Sakowicz z inspirowaną baśniami braci Grimm feministyczną „Pobudką”.

Poza konkursem wystąpią również gospodarze z premierową inscenizacją „Kordiana” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, ze scenografią Mirka Kaczmarka i muzyką Dominika Strycharskiego. Dzieło Słowackiego prowokuje pytanie, jak dziś czytać dramat romantyczny? Czy współczesne pokolenie odnajduje w Kordianie swój świat, swoje rozterki i zmagania? Burząc konwencje i myślowe schematy, twórcy zmuszają do spojrzenia na nowo na nasze narodowe mity, do poważnej refleksji nad tym, co się wokół nas dzieje, co nas otacza, w czym sami głęboko tkwimy.

W jury zasiądą Marta Guśniowska (autorka sztuk teatralnych), Karol Suszczyński (teatrolog, recenzent, krytyk teatralny) i András Veres (węgierski reżyser, szef artystyczny Teatru Lalek w Shombathely).

Przedstawienia grane będą na 5 scenach – w Teatrze Ateneum, Galerii Ateneum, Pałacu Młodzieży, Teatrze Śląskim oraz Teatrze Gry i Ludzie. Ponadto w miejskich domach kultury dzieci wezmą udział w działaniach warsztatowych, współorganizowanych przez Instytucję Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. Poprowadzą je goście z Grecji, Węgier i Włoch.

Dodajmy, że w Galerii Ateneum odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Tomasza Dańca w ramach X Triennale Grafiki Polskiej.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.


PROGRAM:

17 października (środa)

godz. 10.00 OTWARCIE FESTIWALU (Galeria Ateneum)

Białostocki Teatr Lalek

LENKA

godz. 17.00 poza konkursem (Pałac Młodzieży)

Duda Paiva Company, Amersfoort, Holandia

BĘKART! / BASTARD!

godz. 19.00 poza konkursem (Scena Ateneum)

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, Katowice

KORDIAN


18 października (czwartek)

godz. 10.00 (Galeria Ateneum)

Drammatico Vegetale & Teatro delle Albe – Ravenna Teatro, Rawenna (Włochy)

ZOO PINOKIA / PINOCCHIO’S ZOO

godz. 13.00 (Scena Ateneum)

Hop Signor Puppet Theatre, Ateny (Grecja)

ŻYRAFA / GIRAFFE

godz. 20.00 poza konkursem (Galeria Ateneum)

Teatr Ognia i Papieru, Łódź

RELIKWIARZ / THE RELIQUARY  


19 października (piątek)

godz. 10.00 (Pałac Młodzieży)

Wrocławski Teatr Lalek

ODD I LUNA / ODD AND LUNA

godz. 14.00 (Galeria Ateneum

LALE.teatr, Wrocław

PROSTA HISTORIA / A SIMPLE STORY

godz. 17.00 (Teatr Gry i Ludzie)

Grupa Coincidentia, Białystok

STRASZKA POSPOLITA / WINTER DAMSELFLY

godz. 19.00 (Galeria Ateneum)

X Triennale Grafiki Polskiej, wernisaż Tomasza Dańca


20 października (sobota)

godz. 10.00 (Scena Ateneum)

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

KAJTUŚ CZARODZIEJ / KAJTUŚ THE WIZARD

godz. 12.00 (Galeria Ateneum)

Mesebolt Bábszínház, Szombathely (Węgry)

PRZYGODY BATU-TÁ / THE ADVENTURES OF BATU-TÁ

godz. 16.00 (Teatr Śląski) 

Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

ZAGUBIONY CHŁOPIEC / THE LOST BOY

godz. 18.00 poza konkursem (Scena Ateneum) 

Natalia Sakowicz 

POBUDKA / RISE AND SHINE

godz. 19.00 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU (Scena Ateneum)