Urodziny Miasta Kocham Katowice

11 września minie 154 lata od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku zapraszamy z tej okazji na wielkie muzyczne święto – Urodziny Miasta „Kocham Katowice”.

Najważniejszym punktem każdego programu jest koncert plenerowy w Strefie Kultury. Po sukcesie zeszłorocznego projektu „Organek i przyjaciele” rozwijamy ten pomysł, zapraszając kolejnego znanego muzyka, aby ze swoimi przyjaciółmi z całego kraju stworzył program dedykowany Katowicom. W tym roku wybór padł na Abradaba –  założyciela legendarnego Kalibra 44. Choć jego światem jest hip-hop, wśród jego gości znajdą się przedstawiciele różnych gatunków, którzy sięgną po różnorodny repertuar.

Urodziny Miasta to także muzyczne kolaboracje. W tym roku legendarny Dżem spotka się na jednej scenie z muzykami Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, a mistrzowie world music Vołosi z węgierskim wirtuozem skrzypiec Féliksem Lajkó. W bałkańskim klimacie będzie także koncert uwielbianej przez polskich fanów bośniackiej formacji Dubioza Kolektiv.

– Urodziny Miasta są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe koncerty, w których artyści związani z Katowicami spotykają się z czołówką polskich muzyków lub gośćmi z zagranicy, bo jako Miasto Muzyki UNESCO jesteśmy też miejscem kreatywnych spotkań na poziomie międzynarodowym – mówi Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice.

12 września

Otwarcie Urodzin Miasta 

Rynek, godz. 12.00

Cztery orkiestry dęte ogłoszą mieszkańcom rozpoczęcie Urodzin Miasta przemarszem przez centrum Katowic. Spotkają się na Rynku, gdzie m.in. wykonają wspólnie uroczysty utwór. Nie zabraknie wśród nich orkiestry górniczej, która przypomni o przemysłowym dziedzictwie miasta.

13 września

Koncert Dżem Symfonicznie

Sala koncertowa NOSPR, godz. 19.00

Spotkanie mistrzów, jakiego jeszcze nie było. Mistrzowie polskiego bluesa – Dżem oraz muzycy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na wspólnym koncercie dedykowanym Katowicom w sali koncertowej NOSPR.

Projekt Dżem Symfonicznie cieszy się niesłabnącym powodzeniem od wielu lat. W 2012 roku materiał znalazł się na płycie o tym samym tytule. Nieśmiertelne przeboje Dżemu, choćby „Sen o Viktorii”, „Wehikuł czasu” czy „Whisky”, zyskują nowy, jeszcze większy, symfoniczny rozmach. Po raz pierwszy jednak w projekcie wezmą udział muzycy NOSPR, a koncert zabrzmi we wspaniałej siedzibie orkiestry. 

Bilety wyprzedane! 

14 września

Koncert Abradab i przyjaciele: Miasto jest nasze

Strefa Kultury w Katowicach, od godz. 15

wstęp wolny

Po ogromnym sukcesie koncertu „Organek i przyjaciele” podczas Urodzin Miasta Kocham Katowice 2018, zapraszamy na drugą odsłonę koncertu, w którym najlepsi polscy muzycy połączą siły pod muzycznym przewodnictwem artysty związanego z Katowicami. Ty razem rolę przewodnika przyjął Abradab – raper i współzałożyciel legendarnego zespołu Kaliber 44.

Połączenie hasła Kocham Katowice z tytułem Miasta Muzyki układa mi się w proste twierdzenie: kocham muzykę w Katowicach. Dzień 14 września będzie idealny, aby to okazać. W tym celu zaprosiłem do współpracy artystów od wielu lat nierozerwalnie związanych z regionem oraz z gatunkiem muzycznym mi najbliższym. Pojawi się więc Rahim i Fokus, czyli Pokahontaz, swoją obecność potwierdził również Miuosh oraz DJ Eprom wraz ze swoim projektem Sztigar Bonko, nie zabraknie również klasyki Kalibra 44. Hip-hop to idea muzycznych kolaboracji i gościnnych nagrań - tak też będzie i w tym przypadku, znane utwory zyskają nowe brzmienie i aranże dzięki muzykom z zespołu Coma i specjalnie przygotowanym zwrotkom. Aby wzbogacić koncert zaprosiłem do koncertu gości niezwiązanych z gatunkiem hip hop, jak urodzony w Zabrzu Czesław Mozil, z którym przygotowujemy podróż w krainę bluesa. Usłyszymy również Maćka Lipinę oraz Jana Gałacha – mówi Abradab. Niedawno ujawnioną, nową gwiazdą w tym zestawieniu jest Kuba Badach. 

Każdy z gości podejmie się nowej interpretacji wybranego utworu z repertuaru muzyka lub grupy związanej z Katowicami lub regionem.

Scena w Strefie Kultury działać będzie już od popołudnia. Zaprezentują się na niej młode katowickie zespoły z katowickiego projektu promującego młode zespoły Dzielnica Brzmi Dobrze, a po nich gość z Saint-Etienne, francuskiego miasta partnerskiego Katowic, DJ DRK.

W Strefie Kultury działać będzie także Strefa Dziecka, w której na najmłodszych mieszkańców Katowic wraz z rodzicami czekać będą specjalne atrakcje. 

godz. 22.00

Dubioza Kolektiv [BiH]

Fabryka Porcelany

Jeden z najpopularniejszych zespołów z Bałkanów po raz pierwszy w Katowicach! Polacy pokochali ich w 2012 roku po koncercie na Przystanku Woodstock. Do Kostrzyna przyjechali ponownie rok temu dając kolejny niezapomniany koncert. Przyniósł im nagrodę publiczności Pol’and’Rock – Złotego Bączka. W plebiscycie wzięło udział aż 60 tys. osób!

Kapela powstała 16 lat temu w Bośni i Hercegowinie. Założyli ją charyzmatyczni muzycy:  Brano Jakubović, Vedran Mujagić, Almir Hasanbegović i Adis Zvekić. Dubioza Kolektiv od początku poruszała sprawy trudne, kontrowersyjne, igrając z tzw. „polityczną poprawnością”. W warstwie brzmieniowej ich muzyka to szaleńczy bałkański folk doprawiony sporą dawką reggae, punk-rocka, hip-hopu, ska, funku i elektroniki.

Bilety w ticketportal.pl, tickemaster.pl i kupbilecik.pl 

15 września

godz. 18.00

Vołosi & Féliks Lajkó [HU]

Sala koncertowa Miasta Ogrodów

Wirtuoz skrzypiec Félix Lajkó, przez krytyków porównywany do Paganiniego (Simon Brughton dla „Songlines Magzine”), po raz pierwszy wystąpił z kapelą Volosi podczas koncertu „Muzyka z Karpat 1” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE w listopadzie 2018 roku. Ten ceniony węgierski skrzypek pochodzi z Wojwodiny – wielokulturowego i wieloetnicznego miasta obecnie w granicach Serbii. To tam bije źródło jego niepowtarzalnego stylu. Twórczość Lajkó cechuje swoboda improwizacji. Artysta bez skrępowania sięga i przekracza różnorodne konwencje stylistyczne; tradycyjną formę muzyki symfonicznej łączy nie tylko z żywiołem i „nieokrzesaniem” muzyki folkowej ale i z brzmieniami z pogranicza jazzu i punk rocka.

Koncert dedykowany katowickim Seniorom (bezpłatne zaproszenia będą dystrybuowane poprzez organizacje skupiające Seniorów). Pula biletów dla pozostałych gości na ticketportal.pl

Wydarzenia towarzyszące

13 września

Odsłonięcie popiersia Bernarda Krawczyka w Galerii Artystycznej 

Plac Grunwaldzki, godz. 14

Głosami mieszkańców Katowic kolejnym artystą uhonorowanym płaskorzeźbą w Galerii Artystycznej będzie Bernard Krawczyk, zmarły w 2018 roku aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, znany przede wszystkim z niezapomnianych ról na deskach Teatru Śląskiego, z którym był związany aż do śmierci. Na Bernarda Krawczyka głosowało niemal 3 000 mieszkańców Katowic. Jego płaskorzeźba będzie 18. pomnikiem upamiętniającym znakomitych aktorów, muzyków, pisarzy i artystów sztuk wizualnych w Galerii Artystycznej.