10. Transatlantyk Festival

Polskie premiery, goście z całego świata, pokazy i spotkania - wszystko w kinach, w Katowicach oraz online, w całej Polsce. Przedstawiamy program 10. jubileuszowej edycji Transatlantyk Festival.


Ken Loach, William Friedkin, Šarūnas Bartas, Yakin Boaz, Tabak Hüseyin, Lech Majewski, Agnieszka Smoczyńska, Sandra Drzymalska czy Zbigniew Zamachowski - co łączy te znakomite nazwiska? Wszyscy ci twórcy będą gośćmi 10. Transatlantyk Festival, który zapowiada się wyjątkowo pod wieloma względami. W związku z pandemią, Transatlantyk po raz pierwszy odbywa się w wersji hybrydowej (a więc offline i online na platformie MOJEeKINO.pl), co pozwoli na oglądanie festiwalowych filmów osobom z całej Polski Dzięki nowej formule w festiwalu wezmą udział twórcy z różnych stron świata, także ci, którzy nie mogliby do nas dotrzeć osobiście. Pierwszy raz wydarzenie zagości w Województwie Śląskim, dzięki czemu Festiwal zyskał możliwość dodatkowych twórczych współprac. No i wreszcie: tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk odbędzie się po raz dziesiąty. Publiczność w całej Polsce może już planować udział w wydarzeniu - w kinach oraz online. Jest co świętować!
 
Motywem przewodnim Festiwalu jest “TRANSFORMACJA - przebudzenie czy tylko wstrząs”. Jak podkreśla Dyrektor i Twórca Festiwalu, Jan A.P. Kaczmarek: Muzyka oraz kino to dwa rodzaje sztuki o niezwykłej umiejętności reagowania na świat i tworzenia nowych scenariuszy. Zmiana, która wydarzyła się w marcu tego roku, jest bezprecedensowa. Wraz z artystami traktujemy ją jako punkt wyjścia do szerszych rozważań - jaka będzie finalnie skala tej transformacji? Jacy z niej wyjdziemy i co zabierzemy ze sobą? Zapraszamy słuchaczy i widzów z województwa śląskiego oraz z całej Polski do uczestniczenia w tej twórczej dyskusji, jaką będzie 10. edycja Transatlantyk Festival”.
 
 GALA OTWARCIA I FILM OTWIERAJĄCY 10. TRANSATLANTYK FESTIVAL
 Począwszy od pierwszej edycji Transatlantyk wyróżnia się tym, że jest przestrzenią artystycznej synergii muzyki i kina. Łączy, inspiruje i poszerza pola twórczych eksploracji. Nic dziwnego, że na otwarcie jubileuszowej edycji widzki i widzowie mogą spodziewać się znakomitego koncertu oraz wybitnego filmu.
 
 Koncert inaugurujący Festiwal - zatytułowany “The Best of Jan A.P. Kaczmarek” - odbędzie się w czwartek 1 października w NOSPRze w Katowicach. Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadzi ceniona dyrygentka Monika Wolińska, która jako pierwsza dyrygentka z Polski stanęła za pulpitem w nowojorskim Carnegie Hall, a najważniejszą z gwiazd wieczoru będzie światowej sławy sopranistka Iwona Sobotka, która po spektakularnym debiucie w Operze Narodowej w Paryżu koncertowała m.in. z orkiestrą Filharmonii Berlińskiej pod dyrekcją Sir Simona Rattle’a.
 Melomani oraz kinomani usłyszą najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka: spodziewać się można fragmentów utworów koncertowych takich jak “Emigra - Symfonia bez końca”, “Rapsodia Śląska”, “Universa - Opera Otwarta” oraz utworów skomponowanych do filmów takich jak “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona”, “Niewierna”, “Hatchi”  czy wreszcie “Marzyciel”, który przyniósł autorowi Oscara. 
 
 Natomiast tytułem otwierającym 10. edycję Transatlantyku będzie polska premiera najnowszego filmu w reż. François Ozona “Lato ‘85” (“Summer of ‘85”), którego światowa premiera miała odbyć się w Cannes (festiwal nie odbył się z powodu pandemii). Głównym bohaterem nowego filmu Ozona jest szesnastoletni Alexis, który niedawno przeprowadził się z rodzicami na normandzkie wybrzeże. Chłopak ma literacki talent, ciekawość świata i obsesję na punkcie śmierci. Gdy wypływa za daleko na swojej małej łódce, od poważnych kłopotów ratuje go nieznajomy – piękny jak słoneczne niebo David. Stąd już mały krok do przyjaźni, która – jak wiemy od początku filmu z relacji Alexisa, który jest także narratorem opowieści – szybko i tragicznie się zakończy. Film został już owacyjnie przyjęty podczas pokazów we Francji. Do kin w Polsce tytuł ten wprowadzi Against Gravity. Do Katowic przyjedzie on prosto z trwającego właśnie Toronto International Film Festival. 


Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne. Warsztaty, spotkania i debaty. Konkurs kompozytorski, koncerty i masterclassy. W czwartek, 1 października w kinach w województwie śląskim oraz online - w całej Polsce - rozpocznie się jubileuszowa odsłona Festiwalu Transatlantyk. Stworzony 10 lat temu przez laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal potrwa do 8 października.


Motywem przewodnim Festiwalu jest “TRANSFORMACJA - przebudzenie czy tylko wstrząs”.

NOWA ENERGIA oraz WYZWANIA
Nowa lokalizacja - województwo śląskie - umożliwiła Transatlantykowi nawiązanie kolejnej artystycznej współpracy, tym razem z naturalnym partnerem z tego regionu, czyli Szkołą Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jej efektem jest sekcja festiwalowa  NOWA ENERGIA, w ramach której widzki i widzowie będą mogli zobaczyć po 1 filmie pełnometrażowym i 1 etiudzie szkolnej pięciorga nagradzanych i uznanych absolwentów śląskiej uczelni. Bohaterami sekcji będą: Agnieszka Smoczyńska, Marcin Koszałka, Piotr Domalewski, Jan P. Matuszyński oraz Maciej Pieprzyca. Z kolei wybrani widzowie  będą też mogli wziąć udział w WYZWANIACH, czyli specjalnie zaprojektowanych spotkaniach z trzema bohaterami sekcji:
  

  • Agnieszka Smoczyńska, której pełnometrażowy debiut reżyserski „Córki dancingu” otrzymał łącznie 10 nominacji i 8 nagród, opowie o tym, “Jak zawalczyć o swój debiut?” (5 października godz. 16.00 online na platformie MOJEeKINO.pl)
  • Marcin Koszałka, jako znany autor zdjęć filmowych (laureat dwóch Złotych Lwów za zdjęcia) i ceniony reżyser (“Czerwony pająk”) zmierzy się z pytaniem o relację między przedstawiciel(k)ami obu swoich zawodów podczas spotkania pod tytułem “Próba sił na linii reżyser-operator - odwieczny konflikt czy symbioza?” (6 października godz. 18.00 w Kinie Światowid)
  • Natomiast Piotr Domalewski, reżyser filmowy oraz aktor, którego pełnometrażowy debiut fabularny „Cicha noc” zdobył łącznie 22 nagrody, w swoim WYZWANIU przedstawi tajniki tego, “Jak reżyser ma rozmawiać z aktorem?” (7 października godz. 16.30 w Kinie Światowid)
10. Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października w Województwie Śląskim, w Katowicach. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów.

 

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara®, Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.


CAŁY KALARUS | Wystawa prac Romana Kalarusa

Wyjątkowej edycji Festiwalu Transatlantyk towarzyszyć będzie wyjątkowa wystawa, przygotowana przez katowicką ASP i prezentowana w galerii tej uczelni, czyli Rondzie Sztuki. Autorem prezentowanych na niej prac jest Roman Kalarus, twórca specjalny z wielu powodów. Po pierwsze – jego prace są nierozerwalnie związane z jego charakterem. Po drugie – za życia jest nazwany mistrzem. Po trzecie – mistrz Kalarus zawsze jest w tym chłopięcym wieku, pełnym uroku i fascynacji. Prace profesora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach podziwiać będzie można w ramach wystawy czynnej przez cały Transatlantyk (Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki, zawsze od 11:00 do 19:00). Wernisaż odbędzie się w niedzielę 4 października o 18:00.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Festiwalu jest Województwo Śląskie. Współorganizatorami są Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Partnerami Festiwalu są m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Filharmonia Śląska im. H.M. Góreckiego, NOSPR, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki, Uniwersytet SWPS, Stowarzyszenie Kin Studyjnych, platforma MOJEeKINO.PL, Canpol, Res Bona Event oraz British Council.