Zespół Pieśni i Tańca Śląsk dla Niepodległej

21 lutego 2018


Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” dla Niepodległej to kolekcja najbardziej znanych i najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom państwowym, wojskowym oraz rocznicom najważniejszych wydarzeń historycznych.

W 100-lecie polskiej Niepodległości, program jest hołdem Zespołu „Śląsk” dla Ojczyzny i tych, którzy na ołtarzu wolności złożyli swoje życie. Popularne pieśni znane z wielu koncertów okolicznościowych, w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” zachwycają nowym brzmieniem i niepowtarzalną maestrią wykonania. Znalazły się tu m.in. polskie pieśni hymniczne, a także pieśni wojenne, żołnierskie i partyzanckie. Każdy z tych utworów, w opracowaniach muzycznych specjalnie na potrzeby składu artystycznego Zespołu, zyskuje unikatową, imponującą aranżację.100-lecie Niepodległości to okazja, która wymaga godnej oprawy muzycznej. „Śląsk” przygotował więc zbiór który wzbudza uczucia patriotyczne, pielęgnuje pamięć o bohaterstwie i jest odwołaniem do heroizmu polskiego oręża.

Program rozpoczyna najważniejsza pieśń każdego Polaka – „Mazurek Dąbrowskiego”. Dalej usłyszymy m.in. pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego „My Pierwsza Brygada” w wyjątkowym opracowaniu Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Hallera” czy „Hymn Armii Krajowej” opracowany na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego. Bliskie sercom Polaków, popularne piosenki: „Czerwone maki na Monte Cassino”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „Pieśń o Ojczyźnie”, „Ułan i dziewczyna” czy „Bywaj dziewczę zdrowe”– zachwycają chóralnym wykonaniem. W kolekcji pieśni patriotycznych zabrzmią także najbardziej popularne utwory z okresu Powstania Warszawskiego.

W repertuarze Zespołu „Śląsk” pojawiły się w 2013 roku, z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK Zośka. W specjalnych opracowaniach Krzysztofa Dziewięckiego i Mirosława Macieja Banacha na chór i orkiestrę Zespołu usłyszymy: „Warszawskie dzieci”, „Pałacyk Michla”, „Zośka”, „Szturmówka”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” i „Marsz Mokotowa”. W programie Zespołu od 65 lat związanego ze Śląskiem, nie mogło zabraknąć pieśni towarzyszących powstańczym zrywom tego regionu, są wśród nich m.in.: „Idą Powstańcy”, „Ej, dostone żytko” oraz „Rota Śląska”.