W bieli i czerwieni

Takie święto zdarza się raz na 100 lat – okrągła rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego też tegoroczne obchody będą wyjątkowe.

— Sto lat temu, po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna wróciła na mapy Europy. Niezwykle ważnym i trudnym zadaniem był proces budowy nowoczesnego państwa, odbudowy państwowości, kiedy to istotną rolę odgrywała pamięć regionalna związana z różnymi drogami obranymi przez poszczególne dzielnice kraju, które prowadziły do niepodległości. Szczególnie na naszej Śląskiej Ziemi, wiernej Polsce! — podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Obchody pn. "W bieli i czerwieni" rozpoczną się już 10 listopada na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego, na którym będzie można zobaczyć m.in. czołg Leopard z 10. brygady Kawalerii Pancernej Świętoszów oraz transporter Rosomak z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Po zmroku Gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu Niepodległości połączony z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa. Wieczorem chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić Noc Niepodległości. 

11 listopada tradycyjnie w Archikatedrze Katowickiej odbędzie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego na Placu Chrobrego nastąpi odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej oraz wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów, które zakończy defiladyasłużb mundurowych i sprzętu wojskowego.

— Ta wyjątkowa rocznica jest jedyną w swoim rodzaju okazją do wspólnego przeżywania,  godnego celebrowania i okazywania radości z życia w niepodległym kraju. Zachęcam wszystkich mieszkańców województwa śląskiego do włączenia się w obchody naszego pięknego jubileuszu. Niech sam fakt odzyskania niepodległości stanie się atrakcyjnym nośnikiem wartości, którego forma inicjatyw i realizacji ożywi życie kulturalne, zaktywizuje lokalne społeczności, wzbogaci relacje między mieszkańcami. Bądźmy dumni z naszej Ojczyzny! — zachęca wojewoda śląski, który jest organizatorem głównym dwudniowych uroczystości.