Porozmawiajmy o transformacji regionu

POROZMAWIAJMY O TRANSFORMACJI REGIONU

Odbiorcy: uczniowie szkół średnich województwa śląskiego
Miejsce: Katowice, Sala Sejmu Śląskiego, 29 października 2021
Prowadzenie: dziennikarz Radia Katowice

Zgłoszenia przyjmowane są do 22 października poprzez formularz rejestracyjny na adres agnieszka.cieplik@slaskie.pl. Szczegóły na stronie rpo.slaskie.pl.

Debata oksfordzka jest prowadzona w uporządkowanym formacie, w którym dwie strony zwane propozycją i opozycją debatują nad daną tezą. Tezami debat zawsze są twierdzenia, które dają możliwie równą szansę obu stronom na ich obalenie bądź potwierdzenie.

Debata oksfordzka ma uczyć cierpliwości i pewności siebie oraz pielęgnować tradycję wzajemnego słuchania i logicznego podważania argumentów swoich oponentów. Debata doskonali sztukę przemawiania publicznego, tworzenia interesującej argumentacji, prowadzenia skutecznej polemiki i przede wszystkim – jest świetną intelektualną rozrywką dla uczniów.

Debata przyczyni się do zainteresowania tematem transformacji oraz pozwoli młodzieży na wyrażenia własnych poglądów w tym temacie.

Przykładowe tematy:
1. Ekologiczne zmiany jako warunek konieczny powodzenia transformacji.
2. Dramatyczne skutki zmian społecznych wywołanych przez wdrażanie transformacji.
3. Dialog międzypokoleniowy niemożliwy do realizacji.
4. Transformacja powodem emigracji młodzieży.
5. Młodzież jako odbiorcy transformacji i jej negatywnych skutków.

Przebieg debaty:
Podział na dwa obozy. W dyskusji biorą udział dwie drużyny, za i przeciw dyskutowanej tezie. W trakcie swoich przemówień starają się one przekonać publiczność i eksperta do swoich racji. Uczestnicy na  chwilę przed debatą losują, której strony będą bronić. Ten sposób wymaga od uczestników większych nakładów sił - muszą być oni gotowi argumentować zarówno za, jak i przeciw dyskutowanej tezie. Dostrzeżenie dwóch stron zagadnienia - gotowość do dyskutowania zarówno za, jak i przeciw tezie wymaga od uczestników jednej szczególnie ważnej umiejętności - spojrzenia na problem z dwóch stron. Celem bowiem dyskusji jest udowodnienie jednej z tez. W ten sposób młodzież uczy się patrzeć na problemy wieloaspektowo.

Po każdej części nasz ekspert może podjąć decyzje o wygranej danej grupy plus uzupełnić swoją wypowiedź uwagami merytorycznymi. Nad całością dyskusji czuwać będzie moderator, mając na uwadze prawidłowy przebieg dyskusji.

W październiku, w każdy piątek o 8:40 w Radiu Katowice jest audycja poświęcona Sprawiedliwej transformacji oraz konkurs dla słuchaczy, a powtórka audycji w tym samym dniu o 17:45.