Bielska Zadymka Jazzowa 2022

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to jeden z najważniejszych polskich festiwali jazzowych, który nieprzerwanie od 24 lat odbywa się w Bielsku-Białej, a ostatnio również w Katowicach i Zabrzu. To jedna z najbardziej znanych polskich imprez jazzowych za granicą. Dzięki licznym transmisjom i retransmisjom zadymkowych koncertów realizowanym przez europejskie stacje poświęcone kulturze, telewizję Arte i Mezzo, dociera do ponad 50-milionowej widowni na całym świecie.

Pierwszy festiwal w 1999 roku odbywał się Teatrze Banialuka przed widownią na 200 osób, w 2022 roku Zadymka zaprasza wielotysięczną publiczność do najbardziej prestiżowych miejsc prezentacji muzycznych, takich jak Sala Koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, i od tego roku, Sala Koncertowa Cavatina Hall w Bielsku-Białej.

Zadymka to impreza z „duszą” wpleciona w pejzaż i tradycje regionu, której wielką atrakcją jest cykl wydarzeń pod nazwą „Śląsk z góry na dół”, podczas których  zadymkowa widownia ma okazję wysłuchać koncertów 320 metrów pod ziemią w zabrzańskiej Kopalni Guido i na wysokości ponad 1000 m n.p.m. w schronisku na górze Szyndzielnia. Festiwal odbywa się również we wnętrzach klubowych, a ostatnio także w plenerach miejskich Bielska-Białej.

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa prezentuje każdego roku autorski program złożony z najciekawszych polskich i światowych projektów szeroko rozumianej ceny jazzowej. Festiwal zamawia również programy specjalne, organizuje konkurs dla młodych muzyków, a także wystawy, warsztaty, happeningi i inne działania artystyczne. Niepowtarzalna atmosfera Jazzowej Zadymki, gwiazdy światowego jazzu przyjeżdżające do Bielska-Białej, Katowic i Zabrza na jedyne koncerty w kraju, często w Europie, to magnes przyciągający fanów tej muzyki z całej Polski i z zagranicy.

W dotychczasowych edycjach festiwalu wystąpiło ponad 1500 wykonawców z 40 krajów. Wsród nich legendy jazzu z USA: Wayne Shorter, Hank Jones, Ron Carter, McCoy Tyner, All Foster, Charlie Haden, Ahmad Jamal, Dianne Reeves, Dee Dee Bridgewater, Yellowjackets, Joe Lovano, Arturo Sandoval, Dave Doulgas, Kenny Garrett, Pat Martino, Terence Blanchard, Kevin Mahogany, Roy Hargrove, David Murray, James Carter, Danilo Perez, John Patitucci, Brian Blade, Esperanza Spalding, z Europy: Henri Texier, Arild Andersen, Candy Dulfer, Till Broenner, Richard Galliano, Avishai Cohen, Nils Petter Molvaer, Roberta Gambarini, Saskia Laroo; i Polski: Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik, Tomasz Stańko, Laboratorium, Leszek Możdżer, Ewa Bem, Anna Maria Jopek oraz wielu innych.

24. edycja Bielskiej Zadymki Jazzowej odbywa się w dwóch odsłonach. Pierwsza miała miejsce 4 marca w nowopowstałej Sali Koncertowej Cavatina Hall, gdzie wystąpił charyzmatyczny pianista Brad Mehldau z orkiestrą filharmoników z Brna. Pozostałe koncerty zaplanowane zostały w terminie od 20 do 26 czerwca w Bielsku-Białej, Katowicach i Zabrzu.

Trzech finalistów konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej 2022 wystąpi w Studiu Koncertowym im. Jerzego Haralda w Radiu Katowice 20 czerwca 2022.

Ich koncerty będą transmitowane w internecie. Jako pierwszy, o godzinie 16:00, zaprezentuje się UNLEASHED COOPERATION, w składzie: Krzysztof Kusmierek - saksofon, Patryk Rynkiewicz - trąbka, Patryk Matwiejczuk - fortepian, Flavio Gullotta - kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz - perkusja, który zagra o godzinie 18:00.

Drugi, o godzinie 17:00, wystąpi zespół HORNTET w składzie: Bartłomiej Leśniak - fortepian, Robert Wypasek - saksofon tenorowy, Mikolaj Sikora - kontrabas, Piotr Przewoźniak - perkusja.

Trzecim finalistą konkursu BZJ jest Brzeziński Quartet w składzie: Krzysztof Brzeziński - piano, Szymon Bońkowski - sax, Marcin Markuszewski - bass, Mateusz Panasiuk - drums.


Jury konkursu 24. Bielskiej Zadymki Jazzowej ogłosiło swój werdykt.