Prezydent w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach

fot. Łukasz Kałuża

Cieszę się że w rocznicę plebiscytu śląskiego, który zaowocował wybuchem kolejnego powstania śląskiego, mogę być tu w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach – powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Jak zaznaczył, muzeum to jest niezwykłym dziełem.


Muzeum zostało otwarte w październiku 2014 roku. Placówka powstała zgodnie z najnowszymi trendami muzealnictwa, jako muzeum narracyjne, prezentujące zarówno oryginalne eksponaty, jak i repliki i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami.

„W obliczu wielkiego wyzwania jakim jest integracja europejska my także mamy wiele do zrobienia u siebie w środku”, dodał prezydent Bronisław Komorowski. Jak powiediał, chodzi przede wszystkim o budowanie szacunku i zainteresowania także odrębnymi ścieżkami historii, którymi szły poszczególne regiony dzisiejszej Polski.


Polskość na Śląsku ma – zdaniem prezydenta Komorowskiego – szczególną wagę i znaczenie.


Po wizycie w Świętochłowicach prezydent pojechał do Katowic, gdzie spotkał się z prezydentem Węgier i jego małżonką. Przyczynkiem spotkania są dni polsko-węgierskie i odsłonięcie pomnika dwóch bohaterów II wojny światowej: Polaka Henryka Sławika i Węgra Josefa Antala, którzy ratowali Żydów.

Autor: Monika Krasińska