Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Honorowy dawca. Wampiriada. Żłobki na Uniwersytecie Śląskim.
27.04.2015
16:45:00

fot. mat. prasowe

Był ratownikiem górniczym i przeżył wybuch metanu. Swoje życie poświęcił ratując innych, nie tylko pod ziemią, bo również przez długie lata oddawał cząstkę siebie. Jest zasłużonym honorowym dawcą krwi. Dziś mieszka sam, jeździ na wózku inwalidzkim i traci wzrok, ale w życiu się nie poddaje, choć mało kto już o nim pamięta. Honorowi dawcy krwi mają wiele przywilejów, o których mało kto wie.


 

dsc_1790_120_01W strojach wampirów, z plakatami, zachęcali do oddawania krwi. Przed Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach stanął ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Co roku w Polsce około 12 tysięcy osób zapada na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że krew jest lekiem ratującym życie. Pracownicy ochrony zdrowia, którzy na co dzień pracują z chorymi, przypominają o konieczności stałego uzupełniania zapasów krwi. 


 

Jak pogodzić pracę lub naukę z wychowywaniem dzieci? Coraz częściej młodzi ludzie decydują się na powiększenie rodziny po trzydziestym roku życia. Jest to uzasadnione m.in. chęcią kontynuowania nauki czy rozwoju kariery. Pracownicy i studenci Uniwersytetu Śląskiego wkrótce nie będą musieli z niczego rezygnować, pomoc w formie uniwersyteckich żłobków oferuje bowiem sama uczelnia. Już niedługo powstaną dwie nowe placówki w Katowicach i Cieszynie. Uniwersytet Śląski wspólnie z Fundacją Elementarz otrzymał 270 tys. złotych na budowę żłobka w Katowicach oraz 140 tys złotych na otwarcie placówki w Cieszynie. Od października młodzi rodzice będą mogli również wziąć udział w specjalnych warsztatach, na których nauczą się, jak skutecznie godzić naukę, pracę i opiekę rodzicielską.



Katowice na 102.2 FM

Zaglądamy na tak zwaną "Ynzlę". Co to za teren i co można tam znaleźć? Postanowiła to sprawdzić nasza reporterka Dorota Stabik, która na miejscu rozmawiała z mieszkańcami oraz Katarzyną Morawiec i Joanną Kalisz z biura promocji Urzędu Miasta w Łaziskach Górnych.


Na hałdzie spotkała się z burmistrzem miasta, Aleksandrem Wyrą. Składowisko odpadów "Skalny" powstało w 1912 roku. Przyjmowanie odpadów zakończyło się w 1998 roku. Ich objętość wynosi około 10 milionów metrów sześciennych. Rekultywacja terenu zakończyła się w 2004 roku. Jednak do roku 2040 składowisko musi być jeszcze monitorowane.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Często przejeżdżamy przez tę gminę, pędząc od Bielska-Białej do Szczyrku a warto tu się zatrzymać, mowa o Wilkowicach. To tu znajduje się słynny szpital płucny dla całego Śląska, muzeum Juliana Fałata, jeden z pierwszych w Polsce zespół skoczni narciarskich i... straż gminna.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Nie wypalaj traw, bo spłonie las! Nie pal w lesie ognia, nie zostawiaj ogniotwórczych śmieci i od małego wiedz, że las rośnie wolno a pali się szybko! Niby wszyscy to wiemy, ale na przykład w kilku ostatnich pożarach, będących efektem podłożenia ognia, spłonęło w ostatnich dniach kilkanaście hektarów herbskich lasów. To może znajdziemy podpalacza?


 



Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA