Muzeum Powstań Śląskich zaprasza

Aura zachęca dziś do spędzenia czasu z historią – swoje drzwi dla zwiedzających otwiera dziś Muzeum Powstań Śląskich.

W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku wybuchło Trzecie Powstanie Śląskie. Zdaniem historyków, było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano. Walki trwały trzy miesiące, powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce w okolicach Góry św. Anny.

Wszystkie wydarzenia związane z Powstaniem oraz jego następstwami znalazły się w formie pamiątek, wspomnień i eksponatów. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający w pełni zostaje przeniesiony w realia życia na Górnym Śląsku początku XX wieku. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń.

Od 15:00 dziś i jutro przed Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach odbędzie się szereg imprez i uroczystości związanych z obchodami majowych rocznic – m.in. wspólne układanie wielkiej biało-czerwonej flagi, powstańcza potańcówka, którą zakończy pokaz sztucznych ogni.

Autor: Katarzyna Głuch