Mamuśki. Kultura Wschodu. Dworzec.

Dzisiaj obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Matki. Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze. W Katowicach, mamy postanowiły sobie same zrobić prezent i założyły Klub Mamuśki. Jest to miejsce, w którym wszystkie chętne mamy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, radościami i rozterkami. Życzymy mamom dużo szczęścia i nieskończonych pokładów cierpliwości. Na pierwsze spotkanie Mamusiek udała się nasza reporterka Marta Dobrowolska.


 

Co wspólnego mają Chiny, Korea czy Wietnam z Katowicami? Więcej niż by się mogło z pozoru wydawać i nie chodzi bynajmniej o kontakty biznesowe. W tym tygodniu w stolicy Górnego Śląska gości bowiem kultura dalekiego wschodu. Na Uniwersytecie Śląskim, katowickim rynku i w Spodku odbywa się... Tydzień Kultur Wschodu. Można nie tylko poznać podstawy tamtejszych języków, zobaczyć występy artystyczne czy nauczyć się podstaw kaligrafii. Atrakcji przygotowano bardzo wiele... Na imprezę zaprasza Joanna Opas.


 

Zabytkowy, dziewiętnastowieczny dworzec kolejowy w Żywcu doczekał się remontu. Są nowe okna, okazała elewacja, niby wszystko jak należy ale... tylko do połowy. Dlaczego w ostatnich dniach żywiecki dworzec wzbudza tak wiele emocji, sprawdzała Katarzyna Graboń.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Ostre słowa pod adrsem starosty będzińskiego,padły podczas spotkania z prof. Małgorzatą Omilanowską, ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odwiedziła Bielsko-Białą. W Studiu Beskidy rozmowa z panią minister, także w kontekście nowych programów rządowych dla smorządów.


 

Czestochowa na 98.4 FM

Sportowcy chcą legalizacji wspinaczki w rezerwacie "Zielona Góra" w Kusiętach. Chodzi o "Diabelskie Schronisko", które jest jednym z ulubionych miejsc do uprawiania tego typu sportu. Poza tym jest jest objęte ochroną przez co wspinanie się i wychodzenie poza wyznaczone szlaki jest nielegalne. W ciągu tygodnia inicjatorom akcji mającej na celu legalizację wspinaczki w tym miejscu udało się zebrać ponad 500 podpisów pod petycją skierowaną do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Sprawą zainteresował się Krzysztof Słabikowski.


 

Racibórz na 102.2 FM i 93.0 FM

Kiedyś Wojska Ochrony Pogranicza, czyli WOP, a od 1991 roku Straż Graniczna. Od blisko 8 lat możemy swobodnie podróżować po Unii Europejskiej za sprawą traktatu z Schengen. Jednak brak kontroli na granicy nie oznacza, że funkcjonariusze Straży Granicznej w województwie śląskim musieli przenieść się na wschód kraju – na zewnętrzną granicę Unii Europejskiej. odwiedziliśmy Po koszarach Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu oprowadzała naszego reportera Łukasza Kwaśnego, kapitan Katarzyna Walczak, rzeczniczka jednostki.


 

Straż Graniczna w województwie śląskim zajmuje się głównie zwalczaniem nielegalnej emigracji i przestępstw, które popełniają cudzoziemcy. O zadaniach Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej, z pułkownikiem Jackiem Gartmanem, komendantem jednostki w Raciborzu rozmawiał nasz reporter Łukasz Kwaśny.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl