Dworzec. Mural. Przedszkola.

Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej chcą dworca z prawdziwego zdarzenia. 600 metrów od centrum miasta, przy ulicy Kościuszki, znajduje się dworzec, a dokładnie dwa obiekty, które są zniszczone i zamknięte. PKP postawiło kontener, w którym znajdują się kasy i toi toi, ale zamknięty. Oczekujący na peronie mogą jedynie schować się pod wiatę, która nie osłania ani od deszczu, ani od wiatru. Grupa mieszkańców mówi dość, to skandal i planują rozmowy z Urzędem Miasta i PKP. Na "dworcu" była Agnieszka Niewolańska.


 

Mural "Śląski bajtel" powstaje w świętochłowickich Lipinach. Olbrzymich rozmiarów malowidło, przedstawiające chłopca trzymającego parę butów, pojawiło się w ramach Wall Street Festival, imprezy promującej sztukę uliczną. Powstanie muralu to dobry powód, aby przyjrzeć się temu, jak Ślązacy reagują na wielkopowierzchniowe malowidła, które stają się nieodłącznym elementem krajobrazu miast naszego regionu. Murale zyskują uznanie w oczach artystów czy władz samorządowych, jak jednak postrzegają je zwykli mieszkańcy sprawdzał nasz reporter Dawid Damszel.


 

Coraz mniej dzieci w katowickich przedszkolach. Jeszcze dwa lata temu sytuacja była odwrotna – rodzice narzekali na brak wolnych miejsc w placówkach, teraz dyrektorzy rozwiązują grupy, bo nie są w stanie wszystkich zapełnić. Przyczyną przedszkolnych wakatów jest obowiązek szkolny sześciolatków. W ich miejsca przyjmowane są trzy- i dwuipółletnie dzieci. Mimo to, nauczyciele obawiają się o swoje posady a rodzice o przyszłość placówek, do których uczęszczają ich pociechy. Sprawę zbadała Marta Dobrowolska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Odcinek drogi w Rajczy, na którym doszło do śmiertelnego potrącenia rowerzystek, jest niebezpieczny i był zgłoszony do remontu. W przyszłości ma tu powstac ścieżka rowerowa, ale na razie mieszkańcy są w szkoku. O tej sytuacji z wójtem, Kazimierzem Fujakiem, rozmawia Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Polsce jest około 5.000 domów ludowych. Są to przeważnie budynki mar­twe, nie ma w nich żadnego życia. Powstawały w XX-leciu międzywojennym i wcześniej, a zatem nie tylko po II wojnie światowej i miały stanowić centrum ówczesnego życia – jak to określano – "ludu". Jeden z domów ludowych mieści się w Nowym Kocinie w gminie Mykanów, gdzie grupa działaczy chciałaby go ożywić. Dom ludowy odwiedził Zdzisław Makles.


 

Zawiercie na 102,2 FM

W Zawierciu ruszyła właśnie Ogólnopolska akcja "Włosem w raka" Stowarzyszenia Mówimy Nieborakowi z Nysy na Dolnym Śląsku. Dzięki niej pozyskiwane są włosy na peruki dla dziewczynek i nastolatek, która walczą w nowotworami. Nasza reporterka Gabriela Kaczyńska odwiedziła salon fryzjerski Izabeli Słabosz.


 

W kinie w Zawierciu odbyła się premiera filmu. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że to film produkcji uczniów Zespołu Szkół w Niegowonicach. W premierze wzięła udział Gabriela Kaczyńska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl