Międzynarodowy Dzień Archiwów. Wypadek.

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Archiwów. Z tej okazji Archiwum Państwowe w Katowicach organizuje dzień otwarty. Na zwiedzających czekają stoiska z dokumentami, wykłady, warsztaty, a dla najmłodszych przygotowano grę terenową. Podczas zabawy dzieci mogą poznać tajniki pracy archiwisty. A Międzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 roku. W Katowicach święto obchodzone jest po raz pierwszy. Atrakcje trwać będą jeszcze do godziny 19:00, a ich zwieńczeniem będzie plenerowy pokaz filmu "Angelus".


 

Ponad 20 osób zostało rannych w wypadku autokaru wiozącego dzieci znad morza w Romanowie pod Częstochową. Autobusem podróżowało blisko 50 uczniów wraz z opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Piekarach Śląskich, wracali z zielonej szkoły z Łeby. Z nieznanych przyczyn kierowca stracił panowanie nad pojazdem i autokar wpadł do rowu. Aktualnie trwa wyjaśnianie przyczyn katastrofy, znaczna część rannych zostaje na bieżąco po badaniach wypisywana do domu. Nie obawiajmy się zatem prosić o kontrolę autokaru czy kierowcy, który zawiezie nasze pociechy na wakacyjny obóz czy kolonie.Katowice na 102.2 FM

Powiat zawierciański i Żorski wspólnie realizuje projekt "Śląskie sprawniej", poświęcony osobom niepełnosprawnym. Celem jest przede wszystkim pomoc w odnalezieniu się nie tylko w życiu codziennym , ale również pomoc w odnalezieniu się na rynku pracy. Realizacja projektu dobiega końca, tym samy wyciągane są wnioski, spostrzeżenie i nowe pomysły. Pomysły, które w życie chce wdrożyć Urząd Marszałkowski. Dlatego też w Zawierciu ruszył cykl spotkań z samorządowcami, przedsiębiorcami i niepełnosprawnymi.


Jutro jego wielkie święto, czyli Industriada. Na szlaku tym znalazła się m.in. Huta Szkła w Zawierciu, zakład z bogatą historią, tradycją i sztuką, którą wykonują nieliczni, z drugiej zaś strony zakład od lat borykający się z poważnymi problemami finansowymi. O jednym i o drugim: z Edytą Grabowską i Sergiuszem Dorożyńskim rozmawia nasza reporterka.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

11. edycja Festiwalu Miast Partnerskich "Poznajmy się". Na Rynku Starego Miasta w Bielsku Białej zabrzmi muzyka z Austrii a także z Rumunii, Czech, Serbii, Niemiec i Anglii. Po raz pierwszy, równolegle z Festiwalem Miast Partnerskich w Bielsku-Białej odbędzie się festiwal kulinarno-podróżniczy WszechSmaki. Ponadto o sportowym weekendzie w Wiśle.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Od dziś do niedzieli w Częstochowie można uczestniczyć w Festiwalu Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich "Moja mała Ojczyzna". Bracia Antoni i Władysław Krzemińscy to pierwsi filmowcy w Częstochowie. Od słynnych braci Lumiere, od których kino zaczęło się, kupili aparat projekcyjny, z którym wędrowali po będącej pod zaborami Polsce i po Rosji. Jako pierwsi założyli stały kinoteatr na ziemiach polskich w Łodzi w 1899 roku. W rok później przenieśli go do Częstochowy. Festiwal ich imienia pokazuje dokumenty związane z Częstochową.INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl