Bez Pucharu. Zniszczony blok. Dziki.

skocznia_100_120Komitet Organizacyjny już powstał, ale nie będzie niczego organizował. Władze Szczyrku były już prawie pewne, że zawody w ramach Pucharu Świata w skokach narciarskich, zostaną rozegrane poza Wisłą, także na kompleksie skoczni Skalite. Jednak podczas ostatniego spotkania delegatów FIS nie zaakceptowano propozycji zorganizowania w przyszłym roku "polskiego tygodnia" w skokach narciarskich. Wisła zyskała, ale czy Szczyrk odpuści? Szczyrk nie rezygnuje, ale wszystko wskazuje na to, że w marcu przyszłego roku w Wiśle odbędą się tym razem dwudniowe, weekendowe zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Sprawie przyglądał sie Andrzej Ochodek.


 

Zdewastowana klatka schodowa, bójki i pijaństwo. Mieszkańcy mówią: boimy się, mieszkają tu starsze osoby, które zamykają się na cztery spusty. Na początku dzwonili na policję, ale teraz już się poddali. Chodzi o blok w Sosnowcu na ulicy Obrońców Warszawy, w dzielnicy Juliusz. Mieszkańcy tłumaczą, że codziennie pojawiają się osoby, które są agresywne i nadużywają alkoholu, tylko u nich, w tym jednym bloku nr 16. Klatka schodowa jest w opłakanym stanie, na korytarzu często dochodzi do aktów wandalizmu. Mieszkańcy postanowili sprawę nagłośnić, licząc, że może to coś zmieni. 


 

dzik_100_120Wiele katowickich dzielnic ma problem z... dzikami. Te leśne zwierzęta coraz częściej zapuszczają się na osiedla stolicy województwa. Nieatakowane dziki są niegroźne, często jednak utrudniają życie mieszkańcom, przewracając kubły na śmieci czy rozkopując trawniki. Jak informują katowiccy leśnicy, dzików w lasach jest mniej niż w latach ubiegłych. Skąd więc częstsze odwiedziny? Odpowiedzi, między innymi na to pytanie, szukał nasz reporter Dawid Damszel.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Nowe zasady korzystania z parkingów obowiązują od dziś w Bielsku-Białej. To efekt reformy, obejmującej funkcjonowanie stref parkingowych, ale główny powód, to wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który orzekł, że strefy parkingowe utworzono z naruszeniem prawa. Sprawę badał Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Częstochowie trwają konsultacje społeczne dotyczące przedłużenia ul. Racławickiej do Staszica. Urząd Miasta zorganizował je na wniosek mieszkańców dzielnicy Śródmieście. Planowana inwestycja wywołuje od ubiegłego roku dyskusje, a także protesty właścicieli prywatnych garaży, które mają być wyburzone tak, by poprowadzić planowaną drogę. Czy nowy projekt tej inwestycji specjalnie przygotowany na konsultacje zadowala mieszkańców, sprawdzała Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Aktywizacja ludzi starszych to cel szanujących się miejscowości. Do takich z pewnością należą Lędziny, tu bowiem, już od 6 przeszło lat, prężnie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku. Prowadzone zajęcia podpatrywała Anna Juśkiewicz.


 

Lędziński Uniwersytet 3 Wieku powstał w roku 2009 z inicjatywy samych seniorów. Od samego początku wspiera go uczelnia: Gornośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Mysłowicach. To nieoceniona pomoc, twierdzi Joanna Figura, koordynatorka zajęć, jednocześnie dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Lędzinach, które z mikrofonem odwiedziła Anna Juśkiewicz.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl