Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Żubry. Zaginiony. Stary dworzec.
09.09.2015
16:45:00

Dokładnie 150 lat temu na Śląsk sprowadzono żubry. Te majestatyczne zwierzęta mieszkańcom naszego regionu nierozłącznie kojarzą się z Pszczyną. Historia śląskich żubrów zaczęła się jednak gdzie indziej.


 

Poszukiwany Bruno Muschalik – ten apel dotarł przez Internet do tysięcy ludzi. 24-latek z Zabrza wybrał się w samotną podróż po Indiach 30 lipca, planowo miał wrócić do Polski ponad dwa tygodnie temu. 8 sierpnia rodzina i przyjaciele stracili z nim kontakt. Jak wygląda akcja poszukiwawcza i co zrobić w sytuacji, gdy ktoś bliski zaginie za granicą, spróbowała się dowiedzieć nasza reporterka. Coś z tym zrobić trzeba. Rodzina i przyjaciele Bruna poruszyli niebo i ziemię, ojciec z przyjacielem przeczesują teren, a poszukiwawcza grupa Facebook-owa liczy już ponad 10 000 ludzi. Poszukiwany BRUNO Muschalik LOST – pod tym hasłem można znaleźć na Facebooku informacje na temat akcji. Tam również Forum "RAZEM" zamieściło numer konta, dzięki któremu można wspomóc ją finansowo.


 

W centrum Katowic są dwa dworce PKP. Nowy, wybudowany niedawno, i stary, który powstał w drugiej połowie XIX wieku. Niestety ten historyczny obiekt popada w ruinę, a na to co z nim zrobić pomysłu nie ma. Dziś katowicka Rada Miasta zebrała się na nadzwyczajnej sesji, by zadecydować, czy miasto powinno wziąć udział w jutrzejszej licytacji komorniczej.

Współpraca miałaby polegać na rewitalizacji terenów przyległych do budynku dworca. Prezydent zapowiedział, że w planach jest m.in. budowa parkingów dwupoziomowych. Odnową dworca zajmie się zatem zwycięzca jutrzejszej licytacji komorniczej i wiemy już, że nie będzie to miasto Katowice.



Katowice na 102.2 FM

To największa fala uchodźców od zakończenia II wojny światowej, zgodnie podkreślają specjaliści, patrząc na sceny na granicy Unii i ludzkie tragedie, do których dochodzi na Morzu Śródziemnym czy bliżej nas – na granicy Węgierskiej czy niedawno w Budapeszcie lub po zatrzymaniu w Austrii ciężarówki wiozącej uchodźców. Wg danych m.in. ONZ-u do Europy będzie się starało przedostać nawet kilka milionów osób m.in. z Libii, Syrii, Afryki równikowej czy Afganistanu lub Pakistanu. Śląsko-Małopolski oddział Straży Granicznej ochrania polsko-czesko-słowacką granicę. Co pewien czas informowani jesteśmy o zatrzymaniu uchodźców, tak było m.in. w poniedziałek. Zatem czy powinniśmy przygotować się na sceny rodem z Węgier? Na razie nie grozi nam sytuacja tak dramatyczna jak na południu Europy, uważa podpułkownik Dariusz Bukowski, zastępca Komendanta Śląsko-Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu. Dość spokojnie jest na południowej granicy, także kierunek wschodni na razie nie sprawia większych zagrożeń, dodaje podpułkownik Dariusz Bukowski.


Nie tylko Polska jest miejscem, które emigranci wybierają niechętnie, by się osiedlić. Jedynie 60 Syryjczyków złożyło w Czechach wniosek o azyl. Tymczasem czeka tam na nich praca i mieszkania. W ciągu ostatnich trzech miesięcy w Czechach zatrzymano 2500 nielegalnych imigrantów. Jednak tylko 60 Syryjczyków złożyło wnioski o azyl. Pozostałe osoby chcą kontynuować podróż do Niemiec. Od tego, czy uchodźcy poproszą o azyl zależy to, do jakiego obozu trafią. W Czechach istnieją trzy rodzaj obozów dla uchodźców – te, które ich przyjmują, miejsca pobytu oraz integracyjne azylowe centra. Śląsko-Małopolski Oddział Straży Granicznej obejmuje trzy województwa: opolskie, śląskie i małopolskie. Odpowiada za część południowej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to odcinek granicy państwowej o długości blisko 765 kilometrów z czego ponad 358 z Republiką Czeską i ponad 406 kilometrów granicy ze Słowacją.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Często przejeżdżamy przez Buczkowice w drodze do Szczyrku. Warto tu się zatrzymać. Dlaczego?


 

 

Częstochowa na 98.4 FM

Zbudujmy wodociąg, to hasło jarmarku dożynkowego w Koniecpolu. Już w najbliższą niedzielę podczas tej imprezy zbierane będą pieniądze na budowę wodociągu. Inwestycja konieczna w gminie, w której na terenie 12 sołectw wyschły studnie. Od lipca do gospodarstw dowożona jest woda.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA