Referendum. Historia. Pierwsza pomoc.

W kopalni Pniówek trwa referendum i to dość nietypowe. Można bowiem śmiało powiedzieć, że jeden ze związków zawodowych wystąpił w nim przeciw innym związkom. Tego typu referendum odbędzie się także w innych kopalniach JSW jeszcze w tym miesiącu. O co w tym wszystkim chodzi sprawdzała Monika Krasińska.


 

Czy mieszkańcy Katowic znają historię swojego regionu? O ich historyczną edukację postanowił zadbać Instytut Pamięci Narodowej. Odbyła się dziś inauguracja działalności "Przystanku historia", czyli Centrum Edukacyjnego IPN imienia Henryka Sławika. Z pewnością dzięki Przystankowi, młodsi i starsi Ślązacy będą mogli dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach. Na otwarcie placówki wybrała się nasza reporterka Martyna Masztalerz.


 

Pierwsza pomoc to umiejętność, która nieraz może uratować życie, dlatego też powinno się jej uczyć jak najwcześniej. Z takiego założenia wyszła Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która już po raz szósty zorganizowała akcję "Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste", która odbyła się na dworcach PKP w całej Polsce. W naszym regionie akcja odbyła się w Sosnowcu, a w Katowicach uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 22 pod okiem nauczycielki Joanny Jasieńskiej tym razem sami wcielili się w rolę nauczycieli i uczyli podróżnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Nietypowemu szkoleniu przyglądała się nasza reporterka Joanna Opas.


 


Bielkso-Biała na 103.0 FM

O Leśnym Parku Niespodzianek zrobiło się głośno po wpisach na portalu społecznościowym jednego ze stowarzyszeń obrońców zwierząt, którego zdaniem w Ustroniu uśmiercono trzy żubry. Jaka jest prawda próbował ustalić Jan Bacza.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Ruszyły Dni Otwarte dla seniorów pod hasłem "Dla siebie i innych w jesieni życia". Zorganizowana przez Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych akcja ma na celu pomoc seniorom w aktywizacji i zwrócenie uwagi innych na problemy osób starszych. W Częstochowie i okolicach do Dni Otwartych przyłączyło się kilkanaście organizacji pozarządowych, które w najbliższy piątek przygotują dla nich serię warsztatów, szkoleń i porad. Szczegóły projektu sprawdzał Krzysztof Słabikowski.


 

Katowice na 102.2 FM

Około 40 procent ludzi na świecie boryka się z problemami kardiologicznymi. Regularne pomiary ciśnienia pomagają we wcześniejszym zapobieganiu niebezpiecznym komplikacjom u wszystkich sercowców. Niestety wielu pacjentów nie wykonuje regularnych pomiarów ciśnienia. Pomóc im postanowił student z Rybnika, Oskar Kiwic, który wymyślił aplikację CardioWatch. Każdy kto chce wziąć udział w bezpłatnych testach CardioWatcha musi jedynie wysłać SMS o treści TAK na numer 4488. Jak aplikacja działa sprawdzała Monika Krasińska.


 

Niebawem niektórzy mieszkańcy, nie tylko Śląska, znów odczują i to dosłownie, niską emisję czyli zanieczyszczenia z pieców i kotłów. Na temat tego problemu z wójtem Pilchowic Maciejem Gogullą rozmawiała Monika Krasińska.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl