Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Joga. Parkowisko. High-tech.
23.09.2015
16:45:00

To, że joga usprawnia nasze ciało, często poprawia zdrowie, wiedzą najlepiej Ci, którzy ją praktykują, ale więcej zamieszania i tajemnicy wprowadza duchowy aspekt jogi. W Katowicach kilkadziesiąt osób uczestniczy od wczoraj w II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Joga w kontekstach kulturowych". Wśród nich jest wielu wybitnych badaczy jogi z uczelni wyższych z całego kraju. Oprócz wykładów, można też wziąć udział w warsztatach na katowickim AWF-ie.  Naukowa konferencja na temat jogi potrwa w Katowicach do jutra, a wybrała się na nią Iwona Kwaśny.


 

Prawie 20 milionów samochodów osobowych jeździ po polskich drogach, a liczba ta z roku na rok rośnie, natomiast miejsc parkingowych przybywa, ale wciąż jest ich zbyt mało. Kierowcy parkują więc gdzie się tylko da. A doskonale wiedzą o tym mieszkańcy osiedla Namiarkowa w Będzinie. Spokojne uliczki w środy i soboty zmieniają się w długie i zatłoczone parkingi. Miejsca postoju urządzają tam sobie klienci miejskiego targowiska. Mieszkańcy proszą, tłumaczą, ale to nie pomaga. Straż Miejska twierdzi, że powodem jest brak parkingów, a miasto, że to problem służb porządkowych. Mieszkańcy z radnym na czele złożyli już dwie interpelacje do prezydenta Będzina. I chociaż nic nie udało się do tej pory osiągnąć, próbują dalej. Na najbliższej sesji Rady Miasta zostanie przedstawiona kolejna interpelacja, zakładająca zmianę organizacji ruchu na ulicach przyległych do targowiska, poprzez zmianę znaków i zwiększenie liczby patroli w dni targowe. Sprawą zainteresowała się Marta Dobrowolska.


 

Wszystkiego na temat komputerów, systemów i maszyn stworzonych i działających w czasach istnienia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej można dowiedzieć się w Katowicach. Dziś rozpoczęła się konferencja naukowa poświęcona dorobkowi technologicznemu PRL-u. Wydarzenie organizowane przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy z Muzeum Historii Komputerów, to okazja, aby na smutne dla Polski czasy spojrzeć nieco inaczej. Tradycje w produkcji, jak się okazuje, mamy całkiem spore. Czy doczekamy więc czasów kiedy napis Made in Poland stanie się synonimem dobrej jakości sprzętu informatycznego sprawdzał nasz reporter, Dawid Damszel. 


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Starą kładkę nad Wisłą w Skoczowie uszkodziła powódź dlatego władze miasta zdecydowały się na budowę nowej. Było trochę kontrowersi wokół niej, ale właśnie ją otwarto i wszystkim sę podoba. Będzie także o 76. rocznicy spalenia ustrońskiej synagogi. Zaprasza Jan Bacza.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Z wydobywania rudy żelaza w rejonie Częstochowy przed laty żyły tysiące rodzin. Po II wojnie światowej wybudowano 20 kopalń i pięć zakładów przeróbczych rud żelaza, w których roczne wydobycie dochodziło do 250 tys. ton. W latach 60. polityczne decyzje skazały ten przemysł na likwidację. W Kłobucku na bazie wąskotorówki wożącej rudę ma powstać szlak rowerowy przypominający tamte czasy. Opowiemy też o nowych szkolnych obiektach sportowych w Częstochowie. Zaprasza Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

Zwykło się powtarzać, także w mediach, że mieszkanie na wsi oznacza gorszy dostęp do nowoczesnych technologii w porównaniu do miasta. Czy zatem tzw. wykluczenie informatyczne czy internetowe jest prawdą? Postanowił to sprawdzić nasz reporter na przykładzie jednej z wiejskich gmin w Zagłębiu, a dokładnie Psar koło Będzina. Szkołę podstawową w Strzyżowicach, jednym z sołectw w gminie Psary oraz gminnych radnych korzystających z nowoczesnych technologii owiedził Łukasz Kwaśny.


 

 — Inwestycje w komputeryzację, kupno nowoczesnego sprzętu, rozwijanie tzw. hotspotów – punktów dostępowych do sieci na terenie gminy, to jedno z ważniejszych naszych zadań. Już udało się sporo zrobić dla naszych mieszkańców — przyznaje Tomasz Sadłoń, wójt Psar, z którym rozmawiał i przez internet do redakcji przysłał nagranie, nasz reporter Łukasz Kwaśny.




Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA