Świetlikowo. Pierwsza pomoc. Wolne książki.

swietlikowo_1024Ma uczyć, bawić i pomagać w rehabilitacji. Dzisiaj w Klinice Okulistyki i Onkologi w Katowicach zaprezentowano portal internetowy dla dzieci z wadami wzroku. Strona świetlikowo.pl to blisko 900 gier edukacyjnych. Wszystkie aplikacje mają przejrzysty interfejs i wzmocniony kontrast tak, aby dzieci z wadami wzroku bez problemu mogły w nie zagrać. Jak sprawują się gry na stronie www.swietlikowo.edu.pl i czy faktycznie pomagają, sprawdzał nasz reporter Dawid Damszel.


 

Ponad 100 chorzowskich taksówkarzy wzięło dzisiaj udział w szkoleniu z udzielania pierwszej pomocy. Kierowcy dowiedzieli się jak ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej oraz przećwiczyli akcję reanimacyjną na fantomie. W przypadku zasłabnięcia pasażera lub wypadku drogowego taksówkarze będą wiedzieli jak udzielić pomocy poszkodowanym. Zasady ratowania życia i zdrowia wyjaśniali kierowcom lekarze z Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie. A cała akcja odbywa się w ramach Chorzowskich Dni Promocji Zdrowia, które objęte zostały honorowym patronatem Ministra Zdrowia. Na kurs, z mikrofonem, udała się również Marta Dobrowolska.


 

Wolność Czytania, to nietypowa akcja, którą zorganizowano w Chorzowie, by promować czytelnictwo. Bynajmniej nie ma nic wspólnego z więzieniem, a nazwą jednej z głównych ulic w mieście. W ramach akcji zorganizowano wiele "czytelniczych" atrakcji, ale jak mówi Beata Kaczmarek z Wydziału Kultury chorzowskiego Urzędu Miasta, największą jest oczywiście kiermasz książek. Do Chorzowa z mikrofonem wybrała się Joanna Opas.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W Bielsku-Białej krąży pogłoska jakoby nowy szef będzie robił rewolucję w kulturze. Czy to prawda? Na ten temat z nowym dyrektorem Miejskiego Centrum Kultury "Integrator" w Skoczowie, Kubą Abrahamowiczem, aktorem, reżyserem związanym z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej rozmawia Andrzej Ochodek. 


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Rędzinach działa Centrum Aktywizacji Cyfrowej. Służy wszystkim mieszkańcom gminy. Na jego uruchomienie i wyposażenie gmina otrzymała dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego konkursu "Cyfrowa współpraca popłaca". Takich "Latarni Polski Cyfrowej" w całym kraju jest zaledwie osiem. Laptopy, tablety, komputer stacjonarny, skaner oraz cyfrowy aparat fotograficzny i w Gminnej Hali Sportowej ruszyła świetlica multimedialna, w której prowadzone są darmowe zajęcia dla seniorów, dzieci i młodzieży. Odwiedziła ją Izabela Czerczer.


 

Katowice na 102.2 FM

Od czasu zamknięcia „Huty Silesia” – potężnego rybnickiego przedsiębiorstwa o długiej tradycji – minęło już ponad 15 lat. Mimo to w wielu kuchniach nadal gotuje się w „silesiowych” garnkach, serwuje ciasta na talerzach pamiątkowych tego zakładu, czasem nawet przechowuje jedzenie w zamrażarce wyprodukowanej w Hucie. Mimo to wiele osób już nie pamięta o tym potężnym zakładzie. Co dokładnie produkował i gdzie trafiały te niezwykłe wyroby, można się dowiedzieć w rybnickim muzeum, w którym niezwykłą wystawę poświęconą Hucie Silesii stworzyła Marta Paszko a rozmawiała z nią Monika Krasińska.


 

Rybnicki Urzęd Miasta postanowił przeprowadzić wśród mieszkańców ankietę. O tym czego ona dotyczy z rzeczniczką magistratu, Agnieszką Skupień rozmawia Monika Krasińska.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice