Geriatria. Inauguracja roku. Szczepionki.

W Chorzowie trwają "Dni promocji zdrowia". Przez kilka dni prowadzone są liczne konferencje o tematyce medycznej i spotkania z lekarzami. Dziś z kolei przyszedł czas na porozmawianie o problemach osób starszych. Choć wydaje się, że w Chorzowie geriatria jest na wysokim poziomie, to w perspektywie starzejącego się społeczeństwa temat niezwykle istotny. W Polsce jest około 300 geriatrów, co oznacza, że na 1 geriatrę przypada ponad 100 tys. pacjentów. Liczba ta znacznie odbiega od średniej europejskiej. U naszych sąsiadów, w Czechach jest ich dwa razy więcej. Przoduje Szwecja, gdzie na 100 tysięcy pacjentów przypada aż 8 geriatrów. Co więcej, brakuje nie tylko lekarzy, ale i szpitalnych łóżek i oddziałów. I tu ostatnia krótka statystyka: w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców kraju przypadają dwa łóżka, za to w Belgii 75. Warto zatem wybiegać w przyszłość.


 

Sezon grypowy za pasem. Dziś katowiccy pacjenci, którzy chorują przewlekle, mogli się szczepić za darmo. To w ramach II Ogólnopolskiego Dnia Profilaktyki Grypy. Z roku na rok na Śląsku coraz więcej osób choruje na grypę. Lekarze apelują, aby pomóc swojej odporności. Szczególna grupa ryzyka to osoby leczące się na choroby układu krążenia i oddechowego, diabetycy, kobiety w ciąży oraz dzieci i osoby starsze. Katowice na 102.2 FM

Każda gmina musi posiadać swój zasób mieszkaniowy tak, by w razie potrzeby zapewnić dach nad głową potrzebującym. To zarówno lokale socjalne, jak i mieszkania komunalne. A co zrobić, gdy kolejka oczekujących jest duża, a w mieście nie ma takich mieszkań? W Tarnowskich Górach postanowiono takie mieszkania wybudować. O nowej inwestycji z burmistrzem miasta Arkadiuszem Czechem rozmawia Joanna Opas.


Pogoda jeszcze nas rozpieszcza, więc możemy z powodzeniem wykorzystać ją chociażby na jazdę na rowerze. A gdzie się wybrać całą rodziną? W Tarnowskich Górach powstała sieć rekreacyjnych tras rowerowych. Jakie tereny obejmuje? O tym z Rafałem Pankiewiczem, prezesem Stowarzyszenia Trasy Rowerowe rozmawia nasza reporterka.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

O święcie Beskidzkiej Grupy GOPR, którego najważniejszym momentem było złożenie uroczystej przysięgi przez kandydatów na ratowników. Ponadto o digitalizacji archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowscy harcerze przypominają o rocznicy powstania Szarych Szeregów. Także ich "Zawiszaków", "Bojowych Szkół" i "Grup Szturmowych" w Częstochowie. A częstochowska "Solidarność" z okazji jubileuszu otwiera dziś "Klub Solidarności".Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl