Laboratorium. Rok akademicki. Skarby.

wp_20150930_008_120Ma być jeszcze bezpieczniej – w Katowicach otwarto dziś jedno z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów badania wody. Nowe obiekty, to ponad 700 metrów kwadratowych, 27 pomieszczeń, 6 pracowni. Naszego reportera, Łukasza Kałużę, oprowadzała po nich kierownik wydziału badania wody, Edyta Powązka.


 

Nowy rok akademicki już za pasem. Uniwersytet Śląski przygotowuje się na przyjęcie pierwszych studentów, również tych zagranicznych. W tym roku na studia w śląskiej uczelni zdecydowało się ponad 30 tysięcy młodych ludzi, a wybierali oni spośród siedemdziesięciu dwóch kierunków. Wśród dostępnych na Uniwersytecie Śląskim kierunków, największą popularnością cieszyły się prawo, psychologia i administracja. Największe zainteresowanie w przeliczeniu na 1 miejsce przypadło jednak reżyserii oraz realizacji obrazu filmowego i telewizyjnego. Wielu studentów wybierało również kierunki filologiczne, takie jak język japoński czy arabski. Relację przygotowała nasza redakcyjna koleżanka i również studentka, Marta Dobrowolska.


 

W okolicach Dąbrowy Górniczej, w lesie, trwają poszukiwania skarbów. Szukają turyści, tym najmłodszym pomagają leśnicy i dziś właśnie leśników z nadleśnictwa Siewierz w lesie znalazła nasza reporterka Gabriela Kaczyńska.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Dziś w Bielsku-Białej 2 wydarzenia: mistrzostwa świata w karate oraz premiera w Teatrze Polskim, który świętuje swoje 125-lecie. Oprócz tego w mieście remontowane są ulice.


 

Częstochowa na 98.4 FM

W Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej w Częstochowie otwarto dziś salę wybudzeń. Trafiać na nią będą pacjenci tuż po operacji. Choć sala wybudzeń powstała prawie 10 lat temu, to nigdy nie udało się jej uruchomić. Dziś została wyremontowana i wyposażona w specjalistyczny sprzęt. Odwiedzamy też Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej, która za ponad 2 miliony złotych kupiła nowy wóz ratownictwa chemicznego. Zaprasza Krzysztof Słabikowski.


 

Katowice na 102.2 FM

Ważny dziś dzień dla mieszkańców Jaworzna. Właśnie 30 września kończy się głosowanie na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Jaworzno jest jednym z miast w regionie gdzie budżet obywatelski cieszy się największym zainteresowaniem. Także konsultacje społeczne nie przechodzą bez echa. Jaworznianie chcą decydować o zmianach w swoim mieście. Jak się okazuje, pomysłowi mieszkańcy złożyli rekordową liczbę wniosków. O tych najciekawszych projektach z Łukaszem Kolarczykiem rozmawia nasza reporterka, Ewelina Kosałka-Passia.


 

Każdy nowonarodzony jaworznianin w prezencie od prezydenta otrzymuje... bodziak. Bodziaki w Jaworznie robią furorę. Cóż to takiego? Na ten temat z Katarzyną Florek z Urzędu Miasta rozmawiała Ewelina Kosałka-Passia.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl