Budżet. Odurzenie. Film o Janie Banasiu.

Od 18 do 21 września mieszkańcy Katowic mogli zdecydować, na co przeznaczyć 20 milionów złotych z budżetu obywatelskiego. W sumie wyłoniono 112 zadań lokalnych oraz 7 ogólnomiejskich, które zostaną zrealizowane w roku 2016. Okazuje się jednak, że w głosowaniu udział wzięło niewielu mieszkańców. Nasz reporter postanowił sprawdzić, jakie są tego przyczyny. Zaczął od małego testu pytając przechodniów "czym w ogóle jest budżet obywatelski?"


 

Wiele w ostatnich miesiącach mówiliśmy o dopalaczach, zatruciach i uzależnieniach występujących wśród młodych ludzi. Równie niepokojącym i powszechnym problemem jest nadużywanie leków bez recepty. Te, na pozór nieszkodliwe substancje, są szczególnie zdradzieckie: powszechnie uznawane za dozwolone, a używane przez młodzież w celach odurzania się. W Katowicach odbyła się dzisiaj konferencja "OdurzeNIE" skierowana do osób pracujących z młodzieżą. Dorośli mogli dowiedzieć się w jaki sposób rozpoznać czy dziecko zażywa leki, czy jest uzależnione i jak mu pomóc. Inwencja młodych ludzi nie zna granic. Kiedyś do odurzania wykorzystywali woreczki z klejem, teraz syrop a nawet... płyny do higieny intymnej. Czyli substancje, których używamy w domu na co dzień, i do których młodzi mają nieograniczony dostęp. 


 

Był prawdziwą gwiazdą Górnika Zabrze i polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 70. Strzelił gola Anglikom, syn Niemca i Polki urodzony w czasie II wojny światowej w Berlinie, zasłynął też jako playboy i właściciel czerwonego mustanga. Dziś trenuje trampkarzy i nie opuszcza żadnego meczu Górnika. Historia Ślązaka Jana Banasia zostanie przypomniana na wielkim ekranie przez Jana Kidawę Błońskiego, który ze Śląskiem też ma wiele wspólnego. A cztery wielkie stadiony, w tym brazylijską Maracanę odegra... świętochłowicka Skałka. To właśnie tam trwają zdjęcia do filmu "Gwiazdy" a na plan wybrała się nasza reporterka Agnieszka Tatarczyk. Film można będzie zobaczyć w kinach prawdopodobnie jesienią przyszłego roku. 


 


Katowice na 102.2 FM

Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu uzyskał wspaniały wynik zdawalności matury. Szkoła powinna rozwijać, powiedział Adrian, uczeń tegorocznej klasy maturalnej. Niech zatem potwierdzeniem jego słow będzie fakt udziału szkoły w ogólnopolskim projekcie " Akademia 3.0 –apki.org". Bieruńska szkoła jest jedną z 16, jakim udało się do projektu zakwalifikować. Czym ów projekt jest?


Z nauczycielkami Powiatowego Zespołu Szkól w Bieruniu, paniami Teresą Horst, Dagmarą Parzych i Bogumiłą Stachurą a także z uczniami: Marleną, Dawidem, Michałem, Adrianem i Wiktorem rozmawiała Anna Juśkiewicz.


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Szkoła muzyczna w Cieszynie wzbogaciła się o nowe, wyjątkowe organy. Natomiast w Skoczowie odbyła się akcja głośnego czytania.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Gmina Dąbrowa Zielona wzięła udział w rządowym programie "Książki naszych marzeń". Dzięki programowi księgozbiór biblioteki Zespołu Szkół wzbogaci się. Szkoła kupi nowe książki, ale takie, które wybiorą uczniowie, które sami chcą czytać, bo program ma rozwijać czytelnictwo i zainteresowania uczniów. Ponadto o innowacyjnych rozwiązaniach w gminie Dąbrowa Zielona. Gmina jako jedyna w powiecie częstochowskim i jedna z trzech w województwie śląskim otrzymała dofinansowanie na budowę instalacji wykorzystujących energię słoneczną. Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice