SOR. Pomnik. Wystawa.

wp_20151002_003_120Po kilku latach starań wreszcie się udało. W Zawierciu otwarto Szpitalny Oddziału Ratunkowego. Jest on tym samym jednym z najnowocześniejszych tego typu oddziałów w Polsce. Wyposażony jest w wysokiej klasy sprzęt medyczny, a w ramach inwestycji przy oddziale tym powstało również lądowisko dla helikopterów. Nowy oddział odwiedziła Gabriela Kaczyńska.


 

Po raz 45. został dziś zainaugurowany rok akademicki na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Podczas uroczystości odsłonięto pomnik patrona uczelni – Jerzego Kukuczki. To postać, która od wielu lat inspiruje coraz to nowe pokolenia sportowców, studentów, a także zwykłych ludzi. W uroczystości wzięli udział także żona himalaisty Celina i syn Wojciech oraz nasza reporterka Joanna Opas.


 

wp_20151001_002_120Zdjęcia dokumentujące ważne, burzliwe i tragiczne wydarzenia w czasie ostatniej dekady PRL-u pojawiły się na katowickim rynku. Wystawa "Katowice – miasto wolności" to kilkanaście plansz przypominających o trudnym okresie miasta. Zdjęcia znanych śląskich fotoreporterów oglądać na katowickim rynku do końca października. Wśród mieszkańców stolicy aglomeracji wywołały one różne wspomnienia, których wysłuchała Dorota Stabik.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

Mieszkańcy Lipnika dzielnicy Bielska-Białej protestują. W pobliżu jednorodzinnych domów miała powstać kruszarnia betonu, ale mieszkańcy zaprotestowali i dopieli swego. Będzie także zaproszenie na XX Festiwal Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego W Bielsku-Białej.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Częstochowa i jurajski Olsztyn to Gminy Przyjazne Rowerzystom. Tytuły te w ogólnopolskim konkursie PTTK organizowanym we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki nadają specjaliści z zakresu polityki rowerowej w Polsce. Częstochowa jest nagrodzona wśród miast od 100 do 300 tysięcy mieszkańców a Olsztyn, jako jedyna gmina wiejska z województwa śląskiego. Przyjaznymi ścieżkmi oraz planami na następne zainteresowali się Izabela Czerczer i Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

Samorządy z województwa śląskiego nie chcąu siebie uchodźców. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poprzez wojewodów, pyta gminy o gotowość na przyjęcie imigrantów. Na razie odpowiedziało około 30 gmin i odpowiedź była negatywna. Jak to wygląda m.in. w Pszczynie sprawdzał Łukasz Kałuża.


 

Pszczyński oddział PTTK w ostatnich dniach został wyróżniony za swoją działalność. O planach na jesień i poczuciu tożsamości regionalnej, szef oddziału Jacek Czober opowiada Łukaszowi Kałuży.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl