Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Galeria. Przemoc. Supersam.
08.10.2015
16:45:00

Blisko rok temu w Zawierciu powstała Galeria Muzealna Leszka Dutki, wybitnego krakowskiego artysty, współtwórcy m.in. rzeźby słynnej żyrafy w chorzowskim Parku Rozrywki. Artysta urodził się w Jaworznie, ale wychował się w Zawierciu, kochał Jurę ponad wszystko, dlatego często na nią wracał, gdzie organizował też liczne malarskie plenery. Po śmierci niemal wszystkie dzieła Leszka Dutki trafiły do Zawiercia, zgodnie z wolą artysty, do specjalnie utworzonej Galerii Muzealnej. Jest to jedyne takie miejsce na Jurz, które od samego początku żyje. Co ważne, w życiu tym uczestniczą najmłodsi mieszkańcy miasta, których podglądała Gabriela Kaczyńska.


 

Co dziesiąty uczeń w polskiej szkole doświadcza na co dzień nietolerancji. Zdaniem psychologów przemoc w placówkach edukacyjnych staje się coraz bardziej powszechna. Tło agresji ze strony rówieśników może być różne – bywają powody coraz bardziej błahe. Czy przemoc można w ogóle wyeliminować ze szkół, a jeśli tak to w jaki sposób? Odpowiedzi między innymi na te pytania szukał nasz reporter Dawid Damszel.


 

W Katowicach otwarto dziś kolejne centrum handlowe. To Supersam, który po raz pierwszy powstał jeszcze przed II wojną światową. W latach 2012-2013 wyburzono stary obiekt, a dziś wyłania się zupełnie nowa bryła. Czy nowe centrum handlowe odpowiada mieszkańcom pod kątem architektonicznym sprawdzał Łukasz Szwej.


 


Bielsko-Biała na 103.0 FM

W najbliższą sobotę odbędzie się wielka gala z okazji jubileuszu 60-lecia tygodnika Głos Ziemi Cieszyńskiej. Już dziś zaglądamy za kulisy przygotowań do koncertu charytatywnego, podczas którego w znane postacie światowych sław piosenki wcielą się samorządowcy, politycy i policjanci znani w rejonie cieszyńskim i nie tylko. Kto kogo będzie udawał sprawdzał Andrzej Ochodek.


 

Częstochowa 98.4 FM

Wręczyca Wielka tworzy plan gospodarki niskoemisyjnej. Jest on częścią projektu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowej, ale też wpisuje się w obecną dyskusję o ustawowym ograniczaniu niskiej emisji w Polsce. Tylko czy w gminach wiejskich można w prosty sposób ograniczyć zużycie węgla w domowych kotłowniach albo w piecach? Przecież mieszkańcy wsi nie mają dostępu do elektrociepłowni a alternatywne źródła energii z uwagi na koszty nie są powszechnie dostępne. Sprawą zajął się Zdzisław Makles.


 

Katowice na 102.2 FM

Tarnowskie Góry, podobnie jak większość innych miast nie tylko na Śląsku, ale w całym kraju, mają problem z ruchem i parkowaniem w ścisłym centrum. Wąskie uliczki, nie przystają nijak do ilości samochodów użytkowanych współcześnie. Dlatego też miasto wybrało w przetargu firmę, która pomoże przygotować strategię organizacji ruchu w centrum. Jak mówi Piotr Skrabaczewski, wiceburmistrz Tarnowskich Gór, nie chodzi o to, by centrum zamknąć dla ruchu, ale by ten ruch uporządkować. Sprawie przyjrzała się nasza reporterka Joanna Opas.


 

Nietypowe porządki w Tarnowskich Górach. Nietypowe, bo przeprowadzone pod ziemią. Po raz pierwszy nurkowie posprzątali bowiem... Sztolnię Czarnego Pstrąga. O tym, co udało się wyłowić, z Grzegorzem Rudnickim ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej rozmawiała nasza reporterka Joanna Opas.
Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA