Polska proteza serca

Data: 14-10-2015


Pierwsze protezy serca RELIGA HEART PED przeznaczone dla dzieci zostały wszczepione świniom w Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. 

Eksperyment rozpoczął drogę do późniejszych testów klinicznych już z udziałem ludzi. Wcześniej podobne urządzenie zostało skonstruowane dla dorosłych pacjentów i z powodzeniem jest wykorzystywane w leczeniu chorych z niewydolnością serca. Jak mówi dr hab. n. med. Jerzy Pacholewicz, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, który nadzoruje eksperymenty, testy te mają olbrzymie znaczenie dla medycyny. Do szpitali bowiem trafia coraz więcej dzieci z niewydolnością serca, której nie da się leczyć farmakologicznie. Dzięki pompie wspomagania pracy serca będą mogli doczekać do przeszczepu, czasem dochodzi niejako do regeneracji tego narządu i ustąpienia niewydolności.

Proteza RELIGA HEART PED została opracowana w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Jak jednak zaznacza inżynier Roman Kustosz, kierownik tamtejszej Pracowni Sztucznego Serca, nie można było jedynie zmniejszyć rozmiarów protezy dla dorosłych. Wyzwaniem było opracowanie takiego urządzenia, które nie powodowałoby niszczenia czerwonych krwinek i aktywowania procesów krzepnięcia. Gdy zakończą się eksperymenty z udziałem zwierząt, a rezultaty będą pomyślne, można będzie rozpocząć testy kliniczne z udziałem ludzi. Najwcześniej ruszą w połowie przyszłego roku.

Autor: Joanna Opas

Wiadomości regionalne