Nowe lądowisko dla śmigłowców

fot. Ryszard Stotko

Nowoczesne, bezpieczne, niezbędne w trakcie ratowania zdrowia i życia najmłodszych pacjentów i pierwsze na Śląsku – tak można scharakteryzować otwarte dziś przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach lądowisko dla śmigłowców medycznych.

— Takie inwestycje pozwalają na jeszcze szybsze niesienie pierwszej pomocy — mówi konsultant wojewódzki ds.medycyny ratunkowej, prof. Krystyn Sosada.


Lądowisko przy katowickim centrum pediatrii może przyjmować śmigłowce zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Oto jak nowy obiekt ocenia kierownik filii Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Gliwicach, Grzegorz Stępień.


W związku z wymogiem ministerstwa zdrowia wszystkie Szpitalne Oddziały Ratunkowe w kraju muszą posiadać własne lądowisko. Stąd od maja trwały prace nad jego stworzeniem. Fundusze na ten cel w wysokości ponad miliona złotych w całości pochodzą z budżetu Miasta Katowice. W tym roku szpital został także poddany kompleksowej termomodernizacji. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,5 mln. zł, a sfinansowana została ona z unijnej dotacji, jak i poprzez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Autor: Jadwiga Woźnikowska