Cmentarna moda. Zęby. Arboretum.

Wszystkich Świętych zbliża się wielkimi krokami. Na cmentarzu powoli robi się ruch, ludzie myją groby swoich bliskich, podlewają kwiatki i dbają, aby w ten dzień nekropolie były ładne i czyste. Jednak Święto Zmarłych to nie tylko znicze i kwiaty, to także... cmentarna moda. O co w tym zjawisku chodzi? Warto uważać, aby nie przesadzić z nadmiernym blichtrem podczas Święta Zmarłych. 


 

Nietypowy sprawdzian miały dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 59 w Katowicach. Nietypowy, bo ponad 400 uczniów miało sprawdzany... stan uzębienia. Wszystko w ramach finału ogólnopolskiej akcji organizowanej m.in. przez PCK pod hasłem "Chroń dziecięce uśmiechy". O inicjatywie naszej reporterce opowiedziała Wiesława Rak z katowickiego PCK-u i Łukasz Dereń, jej koordynator.


 

 


Ponad 2 tysiące m², a na nich około 400 gatunków roślin z całego świata. W Bytomiu powstało miniarboretum. Jest to szczególnego rodzaju ogród botaniczny z dużą ilością drzew i krzewów. Na terenie arboretum znajduje się także oranżeria, w której będzie można podziwiać wyjątkowe okazy roślin i egzotycznych ptaków i gadów. 


 


Katowice na 102.2 FM

Pół wieku ma dawna szkoła podstawowa nr 3 a obecnie gimnazjum nr 1 w Łaziskach Górnych. Placówka była jedną z kilkunastu w kraju, które w czasach PRL-u miały realizować eksperymentalny 10-letni program nauczania. Była to także jedna ze szkół budowanych w ramach programu „tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego” ogłoszonego przez Władysława Gomułkę. Z okazji jubileuszu w szkole zorganizowano oczywiście uroczystą akademię, ale był to także czas do wspomnień.


Łaziska Górne chcą walczyć z psimi nieczystościami na ulicach i w parkach. Powstała specjalna ulotka i pakiet dla mieszkańców. Na kampanię promującą sprzątanie po pupilach Urząd Miasta w Łaziskach Górnych przeznaczył blisko 9 tysięcy złotych. O szczegółach w rozmowie Doroty Stabik z naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta w Łaziskach Górnych, Iwoną Gejdel. 


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Gościmy w Chybiu, niewielkiej gminie w powiecie cieszyńskim, gdzie kultura ma swoje należne miejsce. Działa tu bowiem niezwykle prężny ośrodek ze słynnym na całą Polskę Amatorskim Klubem Filmowym Klaps, którego częstym gościem bywał m.in. Krzysztof Kieślowski.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Straż Miejska w Częstochowie rozpoczęła dziś patrolowanie okolic nekropolii w ramach akcji "Znicz". Z kolei ruszą z akcją "Hiena". Polegać będzie ona na wzmożonym patrolowaniu i kontrolach w pobliżu cmentarzy. W ten sposób chcą zapobiec kradzieżom zniczy i wiązanek, a także dbać o spokój i porządek publiczny. Ponadto o zmianach w organizacji ruchu, które obowiązywać będą w weekend w okolicach nekropolii, a także uruchomionych z okazji dnia Wszystkich Świętych nowych linii autobusowych. INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl